Ponad 50 mln zł otrzymają Koluszki na tereny inwestycyjne

Poznaliśmy samorządy, które otrzymają pieniądze na rozwój stref przemysłowych. Wśród nich są Koluszki z dofinansowaniem na kwotę 50,96 mln zł. Środki pochodzą z piątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W sumie samorządy z woj. łódzkiego dostaną z budżetu państwa niemal 109 mln zł.

Dostępność odpowiednio przygotowanych terenów to istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji o inwestycji. Piąty nabór Programu Inwestycji Strategicznych pomoże samorządom w przygotowaniu terenu inwestycyjnego, w tym uzbrojeniu w media, co przyczyni się do podniesienia konkurencyjności gospodarki.
- Wsparcie inwestycyjne to impuls rozwojowy dla regionu i całego kraju. Pomoże utrzymać miejsca pracy i złagodzi skutki pandemii i agresji Rosji na Ukrainę. Dzięki temu Polacy skorzystają na poprawie jakości ich otoczenia, a polskie firmy - główni wykonawcy zadań inwestycyjnych - będą mogły utrzymywać i tworzyć nowe miejsca pracy - powiedział minister Waldemar Buda podczas konferencji prasowej w Koluszkach.
Nabór w piątej edycji rządowego programu ruszył 21 czerwca 2022 r. i trwał do 12 lipca. W jego wyniku dotacje przyznano pod 52 inwestycje na terenie całej Polski. Zainteresowanie było tak duże, że budżet programu wzrósł z ok. 3 do 5 mld zł.
Składane wnioski mogły dotyczyć:
    • budowy lub modernizacji infrastruktury drogowej;
    • budowy lub modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej, w tym oświetleniowej;
    • budowy lub modernizacji infrastruktury technicznej drogowej;
    • budowy lub modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym elementów melioracji gruntu.
Z woj. łódzkiego wsparcie z programu oprócz Koluszek otrzyma też Rawa Mazowiecka (ponad 16,6 mln zł), gmina Wartkowice (ok. 29,3 mln zł) oraz powiat Wieluński (12 mln zł). W sumie samorządy z regionu łódzkiego dostaną z budżetu państwa niemal 109 mln zł.

Skomentuj artykuł: