Ponad połowę wynajmujących nie stać na zakup własnego lokalu

Większość, bo 61% wynajmujących mieszkanie przyznaje, że nie stać ich na zakup własnego lokum. Podobny odsetek (60%) nie inwestuje także w standard wynajmowanej nieruchomości i mieszka w średnich warunkach - pokazuje badanie zlecone przez CBRE. 

Eksperci firmy wskazują jednak, że to podejście powoli się zmienia, co widać w wyborach młodego pokolenia, które zwraca coraz większą uwagę na wyposażenie i standard mieszkania. Wynajem traktuje przy tym jako styl życia, a nie konieczność.

Już co piąty młody człowiek do 34. roku życia przyznaje, że decyzja o wynajmie to nie kwestia braku środków na zakup mieszkania, a pochodna wygody z jaką się to wiąże oraz braku konieczności zaciągania kredytu. Młodzi też najczęściej wskazują, że standard wykończenia ma dla nich duże znaczenie. Dlatego to właśnie ta grupa ma szansę rozpędzić w Polsce ofertę najmu instytucjonalnego, który coraz odważniej wchodzi do naszego kraju. Inwestorzy, którzy decydują się na zakup kilkuset czy  nawet kilku tysięcy mieszkań, dbają o standard, a później opiekę nad najemcami przekazują wyspecjalizowanym firmom. I to właśnie jakość, której będą szukać młodzi

mówi Marcin Jański, szef działu nieruchomości alternatywnych i gruntów inwestycyjnych w CBRE. 

Z badania wynika, że trzy najważniejsze kryteria przy wynajmie mieszkania to cena (51%), lokalizacja (43%) oraz stosunek jakości do ceny (24%). Tuż za podium znalazł się balkon wskazany przez 18% wynajmujących, którego rola wzrosła w trakcie trwania epidemii koronawirusa. 

Jeżeli chodzi o różnice między pokoleniami, młodzi ludzie zdecydowanie częściej niż starsi zwracają uwagę na standard wykończenia - 21% wśród osób od 18 do 24 roku życia vs. zaledwie 5% wśród 34-44-latków. Również najmłodsi częściej wskazują inne argumenty za wynajmem niż to, że nie stać ich na kupno. W ogólnej grupie Polaków to właśnie niewystarczające środki na zakup własnego lokum są najważniejszym powodem decyzji o wynajmie (61% wskazań). 

Aż 60% wynajmujących mieszkanie przyznaje, że mieszka w średnich warunkach. 18% zdecydowało się na niski standard, a 17% na wysoki lub luksusowy. Najwyższe oczekiwania wobec wyglądu mieszkania mają najmłodsi – aż 21% osób od 18 do 24 roku życia mieszka w wysokim standardzie, a tylko 10% decyduje się na niski. W grupie 35-44-latków wysoki standard mieszkania ma tylko 15% wynajmujących, a wśród 45-54-latków zaledwie 7%. 
 

Mniejsze wymagania co do standardu mieszkania w starszych pokoleniach to pochodna traktowania tego rozwiązania jako tymczasowe. Młodsi mają inne nastawienie. Nie chcą kredytu, chcą swobody i elastyczności, bo nie wiedzą, gdzie będą za rok czy dziesięć lat. Wynajem im ten komfort zapewnia. Zależy im, żeby żyć w wysokim standardzie w danym momencie ich życia. To trend, który będzie narastał

mówi Jański.
Źródło

Skomentuj artykuł: