Popyt na biura w regionach wraca do poziomów sprzed pandemii

Najemcy w miastach regionalnych ożywili się pod koniec 2021 r. Popyt ogólnie był umiarkowany, ale w ostatnich miesiącach wynajęto 214 tys. mkw., co zaowocowało wynikiem za cały rok przekraczającym 592 tys. mkw. To tyle samo co rok wcześniej i zaledwie o 14 proc. mniej niż w 2019 roku - wynika z raportu CBRE. 

Eksperci firmy wskazują, że kluczem do dalszego rozwoju biur w miastach regionalnych będzie zwiększony popyt na usługi cyfrowe i infrastrukturę cyfrową, który zaspokoją wykwalifikowani pracownicy i wysokiej jakości przestrzenie biurowe.  

- W 2021 r. na regionalnym rynku biurowym widzieliśmy kontynuację trendów z ostatnich lat. Nowi uczestnicy rynku, zarówno lokalni, jak i zagraniczni uważnie przyglądają się takim polskim miastom jak m.in. Poznań, Kraków, Katowice czy Trójmiasto. Firmy nie tylko stawiają tam swoje pierwsze kroki, ale w wielu przypadkach szybko się rozwijają. Zakładamy, że w tym roku będzie podobnie. Polskie miasta regionalne wzmocnią swoją pozycję przyciągając międzynarodowe firmy z sektora SSC, ale także B+R - mówi Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych w CBRE.

W latach 2016-2020 regionalne rynki biurowe urosły o 2,4 mln mkw. Tak szybkie tempo rozwoju nie było kontynuowane w 2021 roku. W ubiegłym roku deweloperzy dostarczyli zaledwie 224 tys. mkw. nowej powierzchni, podczas gdy w poprzednich latach było to nawet dwukrotnie więcej. Największym ukończonym projektem w 2021 roku był m.in. 3T Office Park w Gdyni oraz Nowy Rynek D w Poznaniu. Nowa podaż jest średnio wynajęta w 54 proc., a w budowie pozostaje ponad 800 tys. mkw. biur. 

Najszybciej pod względem podaży rozwijały się Trójmiasto i Kraków, gdzie dostarczono odpowiednio 73 tys. mkw. oraz 60,7 tys. mkw. 

- Podobnie jak w Warszawie, deweloperzy w miastach regionalnych dobrze reagują na rosnące wymagania ESG, co skutkuje znaczną liczbą certyfikowanych budynków, na które popyt rośnie. Najemcy coraz bardziej patrzą na to, jak funkcjonuje dane biuro i chcą, żeby ta przestrzeń realizowała strategię firmy z zakresu m.in. środowiska czy ładu korporacyjnego - mówi Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych w CBRE.

Wśród sektorów intensywnie rozwijających się pomimo (a czasem w wyniku) pandemii znajduje się głównie IT, które odpowiada za 32 proc. popytu, usługi biznesowe odpowiedzialne za 16 proc. popytowego tortu oraz produkcja i energetyka (14 proc.). Warto zwrócić uwagę, że za 4 proc. popytu odpowiadały powierzchnie elastyczne, co jest odpowiedzią na rosnący popyt na tego rodzaju przestrzeń, szczególnie wśród nowych uczestników oraz dużych graczy, którzy stawiają na zróżnicowaną powierzchnię biurową.

Skomentuj artykuł: