Powierzchnia naszych „M” wzrosła o prawie 39%

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsekwentnie staramy się jednak nadrabiać zaległości, co przynosi wymierne efekty. Dziś na obywatela przypada bowiem o ponad 8 metrów kw. więcej niż dwie dekady temu. 

Prawie 31 mkw. mieszkania - taka powierzchnia przypada w Polsce na osobę – wynika z szacunków HREIT opartych o dane GUS. Najnowszy odczyt jest o 3 metry większy niż 5 lat temu i o ponad 8 mkw. większy niż w 2002 r., a więc dwie dekady temu – szacuje Bartosz Turek, główny analityk HREIT.

Jego zdaniem poprawę zawdzięczamy przede wszystkim nowym nieruchomościom – domom i mieszkaniom powstającym w Polsce. W latach 2003–2022 oddano do użytkowania ponad 3,2 mln takich nieruchomości. 

Największy udział w tych dokonaniach mieli deweloperzy (oddali do użytkowania 1,6 mln mieszkań). 

Inwestorzy indywidualni, czyli po prostu Polacy budujący na własne potrzeby dostarczyli trochę ponad 1,4 mln nieruchomości, a spółdzielnie, gminy czy TBS stworzyły resztę. 

Według Turka już na podstawie tych danych widać, że deweloperzy dostarczyli w ostatnich latach większość nowych mieszkań. Do tego na początku wieku sektor deweloperski dopiero raczkował. W tym czasie więcej niż deweloperzy budowali Polacy na własne potrzeby. Dopiero od 2015 r. firmy budujące mieszkania na sprzedaż zaczęły dostarczać ponad połowę, a od 2018 r. nawet ponad 60% powstających w Polsce nieruchomości. 

Jak dalej zaznacza ekspert, podnoszenie standardu mieszkaniowego nie jest jednak zadaniem prostym. 

Dlatego pomimo rozwoju budownictwa mieszkaniowego nadwiślański standard mieszkaniowy ustępuje temu panującemu w zachodniej Europie. Pomimo upływu lat w dużej mierze wynika to wciąż z historycznych zaszłości i wojennych zniszczeń. 

- Europejska średnia powierzchnia przypadająca na osobę to około 40 mkw. Tak przynajmniej było około dekadę temu, kiedy ostatnio zebrane były kompleksowe dane na ten temat. Dziś najpewniej wynik byłby wyższy. Nie zmienia to faktu, że gdyby przyjąć, że w Polsce przez kolejne lata powstawałoby tyle mieszkań co w latach 2013-2022, to dojście do europejskiej średniej sprzed dekady zajęłoby nam około 20-30 lat 

– szacuje ekspert.

W jego przekonaniu nawet jednak wtedy będziemy daleko od liderów europejskiej stawki. Na jej czele znajdziemy Danię z wynikiem przekraczającym 60 mkw. na osobę. Duże mieszkania znajdziemy też w Luksemburgu, Szwecji, na Cyprze i w Niemczech. W każdym z tych krajów na osobę dekadę temu przypadało ponad 50 mkw. mieszkania. Dla porządku trzeba jednak dodać, że w czołówce zestawienia znajdujemy takie kraje, gdzie po prostu jest sporo nieruchomości wakacyjnych, które mogą zawyżać wyniki (Cypr, Dania, Austria).

Źródło

Skomentuj artykuł: