Pracy w Polsce nie brakuje

Już ponad 200 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w ramach uproszczonej procedury przyjętej w rządowej specustawie. Mimo to bezrobocie w Polsce nadal jest niskie - 5,1 proc. wyniosło w maju br.

– To doskonały wynik, po 1990 r. tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Najniższy poziom bezrobocia w maju br. odnotowano – tak jak w poprzednich miesiącach – w Wielkopolsce (2,8 proc.). Według wstępnych danych w końcu maja br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych – o 26 tys. mniej niż w końcu kwietnia br. Według Eurostatu Polska jest krajem z jednym z najniższych wyników bezrobocia w Unii Europejskiej. Zharmonizowana stopa bezrobocia w kwietniu br., liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3 proc. Polska zajęła dzięki temu drugie miejsce wśród krajów UE - po Czechach i ex aequo z Niemcami. Unijna średnia wyniosła 6,2 proc.
Mamy świetne wyniki w walce z bezrobociem, choć przyjęliśmy miliony obywateli uciekających z Ukrainy, z których wielu już pracuje. Od 15 marca tego roku pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu 200 101 obywateli Ukrainy.- Gdy zestawimy dane o zatrudnieniu obywateli Ukrainy z najnowszymi szacunkami dotyczącymi bezrobocia w Polsce, widzimy, jak ważne miejsce na polskim rynku pracy zajmują cudzoziemcy. Pracownicy zza wschodniej granicy wspaniale uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach, wspierając polskich przedsiębiorców i gospodarkę – powiedziała minister Maląg.- Ułatwienie obywatelom Ukrainy podejmowania pracy w Polsce okazało się bardzo dobrą decyzją, na której skorzystały obie strony. Osoby, które znalazły w naszym kraju schronienie przed rosyjską agresją, dzięki podjęciu pracy zyskały poczucie stabilizacji i samodzielność. Polscy pracodawcy natomiast znaleźli pracowników tak bardzo poszukiwanych szczególnie w czasie trwających już prac sezonowych – dodaje minister Maląg.
Co piąty obywatel Ukrainy został zatrudniony w woj. mazowieckim (45 tys.). Wiele osób znalazło pracę również w woj. dolnośląskim (21,2 tys.), wielkopolskim (19,6 tys.) i łódzkim (19 tys.). Najmniej zatrudniono w woj. świętokrzyskim (1,7 tys.), podkarpackim (2,4 tys.) i podlaskim (3,7 tys.).

Przydatne linki – strony dostępne w języku ukraińskim:
    • Centralna baza ofert pracy https://oferty.praca.gov.pl
    • Portal Zielona Linia https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinia 19524
    • Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl
    • Strona www.pomagamukrainie.gov.pl koordynacja pomocy humanitarnej

Skomentuj artykuł: