Prąd z fal morskich zasili porty w Portugalii

Portugalski Instytut Nauki i Innowacji w Inżynierii Mechanicznej i Przemysłowej (INEGI) z Porto rozwija prace nad budową infrastruktury zasilającej porty w energię elektryczną wytwarzaną z ruchu fal morskich.

W ramach projektu o nazwie WEC4Ports prowadzone są już działania służące “zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania portugalskich portów w energię elektryczną”. Będzie ona, jak poinformował INEGI, pochodziła z energii odnawialnej mającej swoje źródła na morzu.

“Inwestycja ta służy głównie lepszemu wykorzystaniu energii pochodzącej z sąsiedztwa portów, które rozwijają się, a jednocześnie zużywają coraz więcej energii ze źródeł kopalnych”

wyjaśniają władze INEGI.


Jak poinformował Tiago Morais z INEGI, rozwijana od marca technologia będzie służyła unowocześnieniu hiszpańskiego portu Mutriku. Znajduje się on w Kraju Basków, na północy Hiszpanii.

Od kilku miesięcy także w pobliżu portugalskiego portu w Peniche działa zanurzona pod wodą platforma zamieniająca ruch fal w energię elektryczną i przesyłająca podwodnymi instalacjami prąd do zasilania obiektów przy plaży Almagreira.

Przedsięwzięcie spółki AW Energy ma docelowo zaopatrywać 4 tys. gospodarstw domowych w miasteczku Peniche w energię elektryczną pochodzącą z ruchu fal oceanicznych.

Energia odnawialna ma już ponad 60 proc. udziału w całości zużywanej w Portugalii energii elektrycznej. Pozostałe 17 proc. oraz 14 proc. udziałów należy do źródeł krajowej energii nieodnawialnej oraz importu z Hiszpanii.

Źródło

Skomentuj artykuł: