To prawdziwa tragedia. Francuscy winiarze stoją w obliczu najgorszej dewastacji upraw od 30 lat

Jeden z największych francuskich przemysłów eksportowych stoi w obliczu druzgocącego ciosu po niezwykle silnym mrozie, który w tym miesiącu zniszczył winnice w całym kraju, zadając ogromne straty winiarzom, których i tak już boleśnie dotknęły skutki pandemii oraz amerykańskich ceł. 

Według Europejskiego Komitetu Firm Winiarskich mróz dotknął 80% winnic na głównych obszarach uprawy winorośli we Francji. 

„Oczekuje się, że spowoduje to utratę rentowności od 25% do 50% w niektórych regionach”

oświadczył ten organ branżowy.

 Zniszczenie rozprzestrzeniło się na Dolinę Rodanu, Bordeaux, Burgundię, Szampanę, Prowansję i Dolinę Loary - poinformowała Anne Colombo, prezes Cornas appellation, obszaru uprawy winorośli w regionie Rodanu. 

„W niektórych regionach winogron będzie bardzo, bardzo mało (w tym roku)”
 

powiedziała, dodając, że mróz jest najgorszy od ponad pół wieku. 

Winiarze próbowali utrzymać temperaturę powietrza, zapalając świece i palniki w swoich winnicach, ale w wielu przypadkach nie wystarczało to do ochrony ich pączkujących winorośli.

„Znaczna część zbiorów została utracona. Jest za wcześnie, aby oszacować procent, ale w każdym razie jest to tragedia dla winiarzy”
 

powiedział Christophe Chateau, dyrektor ds. Komunikacji w Bordeaux Wine Council. 

Według Krajowej Federacji Związków Rolników mróz zagraża również innym uprawom, w tym burakom i rzepakowi. 

„Udręka jest ogromna w winnicach, sadach i na polach”

podała organizacja w oświadczeniu z zeszłego tygodnia. 

Według francuskiego premiera Jeana Castexa, od 1991 r. gospodarstwa rolne nie były narażone na tak niszczycielskie zjawisko pogodowe. Rzecznik rządu Gabriel Attal oznajmił dziennikarzom, że na niektórych obszarach „prawie cała roczna produkcja” niektórych upraw może zostać utracona. 

W zeszłym tygodniu francuskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności uruchomiło program „katastrof rolniczych”, uruchamiając ulgi podatkowe i inne środki wsparcia finansowego dla rolników. Przedstawiciele rządu odbyli w poniedziałek nadzwyczajne spotkanie z bankierami, ubezpieczycielami i przedstawicielami rolnictwa, aby określić dodatkowe mechanizmy wsparcia.

 „Wam, rolnikom, którzy w całej Francji walczyliście niestrudzenie noc po nocy, aby chronić owoce waszej pracy, pragnę powiedzieć, że dajemy wam pełne wsparcie w tej walce. Stańcie niewzruszenie! Jesteśmy po waszej stronie i tak pozostanie 
 

napisał na Twitterze prezydent Emmanuel Macron. 

Kryzys nadchodzi w szczególnie trudnym momencie dla francuskich winiarzy, którzy odczuwają słabszą sprzedaż w wyniku blokady koronawirusa na kluczowych rynkach międzynarodowych, załamania się turystyki w wyniku pandemii oraz ceł amerykańskich związanych ze sporem Unii Europejskiej o dopłaty do Airbusa i Boeinga. 

Eksport francuskiego wina i napojów spirytusowych spadł o prawie 14% do 12,1 miliarda euro (14,5 miliarda dolarów) w 2020 r., a sprzedaż do Stanów Zjednoczonych, według Federacji Eksporterów Wina i Spirytusów we Francji, spadła o 18%. 
Mróz był szczególnie szkodliwy dla winiarzy, ponieważ poprzedziły go niezwykle wysokie temperatury, które powodowały, że winorośle rosły szybciej i wcześniej niż zwykle, czyniąc je bardziej wrażliwymi na zimno. 

Jak zaznaczają meteorolodzy Francja doświadczyła niemal rekordowego ciepła od końca marca do początku kwietnia, po czym, podczas weekendu wielkanocnego, nastąpił w Europie „brutalny wybuch arktyczny”. W niecały tydzień temperatury w regionie Szampanii spadły z około 26 stopni Celsjusza do około minus 6.

Źródło

Skomentuj artykuł: