Prawie ćwierć mld inwestycji funduszy w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa w I kw.

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od stycznia do kwietnia 2021 r. przeprowadzono 94 transakcje, w które zaangażowanych było 65 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek 243 mln PLN.

W pierwszym kwartale 2021, przez polski rynek VC, przepłynęło 243 mln zł. To łączna wartość kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Porównując analogiczny okres z poprzedniego roku, odnotowano spadek wartości transakcji o 2,5% i wzrost liczby inwestycji o 40,3%.

46% zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 35%. Jednocześnie, 73 z 94 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 84 transakcje były przeprowadzone przez polskie zespoły.

W pierwszym kwartale 2021 r. odnotowaliśmy blisko 100 transakcji. Patrząc na historyczne dane, to dobre otwarcie nowego roku. Wartość dostarczonego kapitału, porównując do analogicznego okresu z 2020, utrzymała się na tym samym poziomie

mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

32 z 94 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one 25% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 33 transakcji. Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 59% wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł:

N