Wytwórcy szkockiej whisky z zadowoleniem przyjęli porozumienie między rządami Wielkiej Brytanii i USA w sprawie ceł. W jego wyniku opłaty nałożone przez administrację Trumpa w 2019 r. zostały zawieszone na cztery miesiące.
Donald Trump nałożył cła na whisky i inne produkty wyprodukowane w Wielkiej Brytanii w ramach sporu z Europą o subsydia lotnicze.
Taryfa 25% dotyczyła szeregu europejskich produktów będących przedmiotem historycznego sporu o dotacje rządowe udzielane europejskiej firmie lotniczej Airbus oraz amerykańskiemu producentowi samolotów Boeingowi.
W zeszłym miesiącu sektor szkockiej whisky poinformował, że kara nałożona na single malt, w sporze nie dotyczącym jego produkcji, spowodowała straty eksportowe o wartości ponad 500 milionów funtów.
Zawieszenie amerykańskich ceł, które obejmują również inne produkty wyprodukowane w Wielkiej Brytanii, w tym ser, daje czas na osiągnięcie stałego porozumienia w następstwie jednostronnej decyzji Zjednoczonego Królestwa pod koniec okresu przejściowego Brexitu o zniesieniu ceł odwetowych nałożonych przez UE na niektóre towary z USA.
We wspólnym oświadczeniu stwierdzono: „Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zobowiązują się do czteromiesięcznego zawieszenia ceł, aby zmniejszyć obciążenie przemysłu i podjąć śmiały, wspólny krok w kierunku rozwiązania najdłużej trwających sporów w Światowej Organizacji Handlu”. „To da czas na skupienie się na negocjowaniu wyważonego rozwiązania sporów i rozpoczęcie poważnego rozwiązywania problemów stawianych przez nowych uczestników rynku lotnictwa cywilnego z gospodarek nierynkowych, takich jak Chiny”.
W październik 2019 r., Donald Trump podpisał taryfy obejmujące 6,1 mld funtów unijnych towarów, w tym żywności, wina i napojów spirytusowych.
Sekretarz ds. Handlu Liz Truss powiedziała: „Z radością stwierdzam, że nasi amerykańscy sojusznicy - z nowym prezydentem i jego ciężko pracującym personelem w Przedstawicielstwie ds. Handlu Stanów Zjednoczonych - przyjęli nasz ruch zmierzający do znalezienia sprawiedliwego porozumienia”.
Z kolei dyrektor naczelny Scotch Whisky Association, Karen Betts, oświadczyła: „Taryfy na eksport szkockiej whisky single malt do Stanów Zjednoczonych wyrządziły prawdziwą szkodę szkockiej whisky w ciągu 16 miesięcy ich trwania, a eksport do USA spadł o 35 %".
Diageo - siedziba marek Johnnie Walker - również z zadowoleniem przyjęła ten zwrot.
Jego dyrektor naczelny, Ivan Menezes, powiedział: „Dziś jest bardzo dobry dzień dla szkockiej i Szkocji".
„Doceniamy niestrudzone wysiłki rządu, wykorzystujące niedawno niezależną politykę handlową Wielkiej Brytanii, w celu zawieszenia i, miejmy nadzieję, na czas, trwałego zniesienia tych karnych ceł. Ostateczne rozstrzygnięcie sporu lotniczego, w połączeniu z ogłoszeniem zniesienia ceł, zabezpieczy tysiące miejsc pracy w całej Szkocji i Wielkiej Brytanii”