Zdaniem ekspertów to najszybsze tempo wzrostu produkcji od prawie dekady i jednocześnie sygnał, że ożywienie gospodarcze w tym kraju nadal nabiera tempa. Jednak analitycy ostrzegają, że wpływ pandemii koronawirusa na znaczną część świata może nadal powstrzymywać drugą co do wielkości gospodarkę.
Badania aktywności w przetwórstwie przemysłowym wykazały, że wzrosło ono w lipcu do 52,8 w porównaniu z 51,2 w czerwcu, ponieważ fabryki w kraju zyskały nowe zamówienia. To najszybszy stopień wzrostu od stycznia 2011 r.. Indeks menedżerów ds. Zakupów Caixin / Markit przewyższył szacunki rynkowe i już trzeci miesiąc z rzędu utrzymywał się powyżej 50, czyli poziomu oddzielającego ekspansję od spadku.
Badanie to było ostatnią oznaką poprawy w Chinach. Gospodarka powróciła do wzrostu w ostatnim kwartale po zanotowaniu najgorszego trzymiesięcznego okresu od dziesięcioleci. Z kolei oficjalne krajowe badanie PMI opublikowane w piątek - które obejmuje głównie większe przedsiębiorstwa i przedsiębiorstwa państwowe - wskazało piąty z rzędu miesiąc ekspansji sektora. (Ankieta Caixin jest bardziej skoncentrowana na małych i średnich firmach).
Środki stymulujące w Chinach „utorowały drogę dla okresu powyżej trendu wzrostowego w budownictwie i przemyśle”, napisał Julian Evans-Pritchard, starszy ekonomista ds. Chin w Capital Economics, w poniedziałkowej notatce badawczej.
Władze w Pekinie zadeklarowały w maju, że wpompują 3,6 biliona juanów (około 500 miliardów dolarów) w swoją gospodarkę w ramach dodatkowych środków stymulacyjnych, w tym umożliwienia samorządom emitowania większej liczby obligacji na budowę sieci 5G, kolei i innych projektów infrastrukturalnych. Zdaniem Evansa-Pritcharda siła w produkcji może zrównoważyć sytuację w innych obszarach, w tym w branży usługowej.
Pomimo wzrostu, badanie Caixin ujawniło kilka słabych punktów. Nowe zamówienia eksportowe skurczyły się siódmy miesiąc z rzędu, gdyż koronawirus wpływa na popyt zagraniczny. Rynek pracy jest również pod presją, ponieważ firmy zachowują ostrożne podejście do zatrudniania.
„Ostrzegamy, że indeksy PMI (Purchasing Managers' Index – wskaźnik aktywności finansowej, który ma na celu odzwierciedlenie aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi) dla przemysłu mogą się zmniejszyć w nadchodzących miesiącach, ponieważ tempo ożywienia osłabnie na całym świecie z powodu przedłużającej się pandemii Covid-19”
Analitycy z Nomury ostrzegają, że chińska gospodarka wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami. Pekinowi nadal trudno jest przekonać ludzi do ponownego wydawania pieniędzy. Rosnące napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami mogą wpłynąć zarówno na eksport, jak i inwestycje w produkcję.
„Uważamy, że jest jeszcze za wcześnie, aby Pekin wycofał się z działań łagodzących i stymulujących, które wprowadził” w pierwszej połowie roku - napisali analitycy.
Pekin zasygnalizował niedawno, że może nadal koncentrować się na zwiększaniu popytu w kraju. „Obieg krajowy” jako główny motor przyszłego wzrostu był akcentowany na spotkaniu politycznym zorganizowanym w zeszłym tygodniu przez Biuro Polityczne, najwyższy organ decyzyjny partii komunistycznej.