Prof. Barbara Piontek od 1 marca pokieruje zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Znamy nowego prezesa JSW - prof. Barbara Piontek od 1 marca pokieruje zarządem tej górniczej spółki. Prof. Piontek jest m.in. zastępcą prezesa KSSE i szefową rady nadzorczej PGG. Konkurs na prezesa JSW był długi - wg nieoficjalnych informacji do rozmów z radą nadzorczą JSW zakwalifikowało się czterech kandydatów. 

We wtorek, 9 lutego, odbyła się druga tura rozmów i wtedy też RN JSW podjęła decyzję, kto zastąpił b. prezesa JSW Włodzimierza Hereźniaka.  Piontek jest znanym ekspertem na Śląsku, jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a obecnie prof. Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Tworzyła strategie rozwoju dla miast, biznesplany dla inwestycji strategicznych, brała udział w międzynarodowych i krajowych projektach badawczo-rozwojowych.

Jest członkiem m.in. Społecznej Rady Gospodarczej przy Wojewodzie Śląskim, a także Komitetu Sterującego „Program dla Śląska” przy Wojewodzie Śląskim oraz Rady Wykonawczej ds. Programu dla Śląska przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Posiada długoletnie doświadczenie w nadzorze gospodarczym.

Związkowcy z JSW obawiali się rewolucyjnych zmian na stanowisku prezesa 

JSW i objęcia tej funkcji przez człowieka spoza branży, czemu dali wyraz w liście otwartym. Decyzję RN JSW przyjęli jednak spokojnie. 
 

- Jest to nowe otwarcie. Po czynach poznamy nową panią prezes, a nie po nazwisku. Dla nas to zupełnie nowa postać. Na razie nie komentujemy tej zmiany. Może będzie dobrym prezesem, potrzebny jest ktoś, kto stworzy dobry zarząd, zbliża się okres koniunktury dla JSW 

zaznacza Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW.

Prof. Piontek nie jest pierwszą kobietą, która stanie na czele spółki węglowej. Pierwszą w Polsce była Joanna Strzelec-Łobodzińska, która przez 2,5 roku nadzorowała górnictwo jako wiceminister gospodarki, a następnie została prezesem Kompanii Węglowej.  W zarządach spółek węglowych zasiadały też m.in. Grażyna Bula (JSW), Ewa Malek-Piotrowska, jako wiceprezes Kompanii Węglowej  czy Krystyna Borkowska, wiceprezes Bogdanki . W Czechach największą firmą górniczą OKD kieruje Vanda Staňková - pierwsza kobieta na czele zarządu w historii firmy.

Prof. Piontek wielokrotnie wypowiadała się w sprawach dotyczących górnictwa. 

- Obecnie praca górnika jest często źle oceniana, są w przestrzeni publicznej komentarze, że trzeba tylko dopłacać do górnictwa, które jest archaiczną branżą. Nic bardziej mylnego - powiedziała w wywiadzie dla portalu WNP.PL z początku grudnia 2020 roku. Wskazała przy tym, że obecnie praca w górnictwie wymaga bardzo dużych kompetencji technologicznych. Pracownicy obsługują maszyny warte często kilkaset milionów złotych. - Automatyzacja nie ominęła sektora węglowego. Postęp technologiczny, informatyzacja są tu na porządku dziennym. To wszystko wymaga odpowiednich kwalifikacji. Kadr, które są bezcenne. Wciąż, zbyt często praca górnika oceniana jest stereotypowo, a co za tym idzie - bardzo niesprawiedliwie - podkreśliła Piontek. Jej zdaniem nie wolno się godzić na szokową transformację branży górniczej.  

Wg komentarzy branżowych, poprzedni prezes JSW został odwołany, bo resort aktywów nie był zadowolony z wyników JSW i rosnących kosztów spółki. Wyzwaniem dla nowego prezesa będzie więc ograniczenie wydatków, m.in. na płace, które są w JSW bardzo wysokie, najwyższe w regionie i branży. Wszelkie zmiany w tym zakresie będzie trzeba jednak negocjować ze stroną społeczną.  

JSW jest oceniana coraz lepiej, co widać po rosnącym kursie spółki na GPW. Ceny węgla koksowego rosną, oscylują wokół 160 dolarów za tonę, w górę idą też ceny koksu, bo notuje się ożywienie na rynku stali. JSW stara się dotrzeć do nowych pokładów węgla. Temu służy m.in budowa kopalni Bzie - to dla JSW strategiczna inwestycja, która pozwoli na zwiększenie wydobycia węgla koksowego o najlepszych parametrach. Uruchomienie pierwszej ściany wydobywczej w tym rejonie planuje się na Barbórkę 2021 roku., a kolejnej około pół roku później.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: