Projekt nuklearny w Polsce. Jest polsko-amerykańskie memorandum

Budimex SA i amerykański Bechtel Corporation podpisały memorandum o potencjalnej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce.

Obie firmy wspólnie przygotowują projekt dla polskiego rządu budowy elektrowni z trzema reaktorami na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Elektrownia będzie bazowała na reaktorach firmy Westinghouse typu AP1000.

Bechtel i Westinghouse wnoszą praktyczną wiedzę do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Bechtel zbudował lub serwisował ponad 80 reaktorów w USA i 150 na całym świecie. Amerykanie kończą obecnie rozbudowę elektrowni jądrowej w USA, w Zakładzie Vogtle w stanie Georgia, ta dwuczęściowa rozbudowa wykorzystuje również reaktory Westinghouse  typu AP1000.

Porozumienie podpisało także 11 innych firm reprezentujących potencjał polskich firm. 

W sierpniu 2021 roku spółki Budimex i Mostostal Kraków podpisały także strategiczną umowę o współpracę z innym dostawcą technologii atomowych dla energetyki: Hyundai Engineering.

Potencjalny projekt elektrowni atomowej będzie realizowany przez Dywizję Budownictwa Energetycznego i Przemysłowego Budimex SA, która zrealizowała kilkadziesiąt inwestycji energetycznych w Polsce i na Litwie. Największa z nich była budowa nowego bloku energetycznego Elektrowni Turów o mocy elektrycznej 496 MW dla Grupy PGE, zakończona w 2021 roku. Ta sama Dywizja ma na swoim koncie także realizacje wybranych odcinków gazociągu Baltic Pipe dla Gaz Systems. 

Źródło

Skomentuj artykuł: