Protokoły bezpieczeństwa gotowe. Kiedy ruszy handel i usługi?

Dla handlu i znacznej części usług są gotowe protokoły bezpieczeństwa, które będą musiały być wdrażane przed uruchamianiem kolejnych sektorów gospodarki - wskazała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz pytana w poranku rozgłośni katolickich "Siódma-Dziewiąta", czy prawdziwe są doniesienia mediów o tym, że 18 maja wróci w ograniczonym zakresie handel w galeriach, powiedziała: "W Ministerstwie Rozwoju przygotowujemy protokoły bezpieczeństwa, które będą musiały być wdrażane przed każdym kolejnym etapem (otwierania gospodarki); rozmawiamy z każdą z branż".

Dodała, że dla handlu i znacznej części usług protokoły są już gotowe. 

"Będziemy je sukcesywnie publikować na stronie Ministerstwa Rozwoju, aby również klienci mogli ich wymagać"

mówiła.

Wicepremier zaznaczyła, że kluczowy do decyzji o otwieraniu kolejnych sektorów jest wskaźnik zarażeń.

"Ewaluacja musi dotyczyć liczby zachorowań, tzw. transmisji poziomej, czyli tego, ile osób zaraża się od siebie w codziennym, społecznym ruchu - i dopiero to będzie decydować o tym, czy otwieramy się na kolejny etap "

mówiła.

Zaznaczyła, że na ten temat będzie w najbliższych dniach mówił premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak zaznaczyła, że sektor handlowy, jest gotowy poczynić daleko idące inwestycje w swoich placówkach w zakresie higieny.

"Rozmawiamy też z kosmetyczkami, fryzjerami, zachęcamy inne branże"
 

powiedziała.

"Żebyśmy w odpowiednim momencie uruchomili kolejne sektory, to Minister Zdrowia ode mnie oczekuje protokołów zatwierdzonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego i protokoły te muszą być przestrzegane - wówczas możemy liczyć na to, że kolejne dziedziny - usługi, kolejny wymiar handlu będzie uruchamiany"

powiedziała.
Źródło

Skomentuj artykuł: