Rabenda: atom jest szansą, którą musimy wykorzystać dla Polski

Kongres ICAPP2023 to wspólne przedsięwzięcie narodowych stowarzyszeń jądrowych z Korei, USA, Francji i Japonii. Rozwój atomu w Polsce to szansa dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego – mówił wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podczas konferencji ICCAP w Seulu.

Wiceminister Karol Rabenda wraz z prezesem PGE Wojciechem Dąbrowskim przebywają w Seulu, gdzie biorą udział w najważniejszej koreańskiej konferencji o energetyce jądrowej – ICCAP.

Podczas tego wydarzenia omawiane są kwestie związane z budową elektrowni jądrowej w Pątnowie, w tym jej harmonogramu i finansowania. Równolegle PGE i ZE PAK negocjują umowę wspólników spółki PGE PAK Energia Jądrowa oraz szykują się do badań lokalizacyjnych w Pątnowie.

- Podejmujemy współpracę z parterami w dziedzinie atomu, których doświadczenie pomoże nam uzyskać bezpieczną, tanią i czystą energię dla Polaków – uzasadnia wiceminister.

Wojciech Dąbrowski podczas konferencji podkreślił, że PGE to największa spółka energetyczna w Polsce, która jest ważnym podmiotem transformacji energetycznej. Współpraca polsko – koreańska i budowa elektrowni jądrowej w regionie konińskim jest jej ważnym elementem.

W niedzielę, wiceminister aktywów państwowych oraz prezes PGE wzięli udział w roboczym spotkaniu z przedstawicielami KHNP – koreańskiego partnera, z którym PGE i ZE PAK współpracują przy projekcie budowy komercyjnej elektrowni jądrowej w Polsce. Rozmawiano o kolejnych krokach w realizowanym projekcie, w tym o planowanym studium wykonalności, badaniach terenu lokalizacji oraz o ocenie oddziaływania na środowisko. Prezes PGE poinformował także o powołaniu spółki „PGE PAK Energia Jądrowa”. Będzie ona reprezentować polską stronę w projekcie. Ma także pełne wsparcie rządu koreańskiego przy realizacji projektu.

Karol Rabenda oraz Wojciech Dąbrowski spotkali się także z delegacją koreańskiego Ministerstwa Energii, z wiceministrem Cheon Young-ghil na czele. Rozmowy dotyczyły polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej, zawirowań na światowych rynkach energetycznych związanych z agresją Rosji na Ukrainę oraz energetyki jądrowej. Wiceminister Korei podkreślił, że rząd wspiera polsko-koreański projekt. Wyrazem tego będzie planowana w ciągu najbliższych tygodni wizyta delegacji rządowej Korei w Polsce. Jednym z głównych tematów będzie wspólny projekt jądrowy.

Wiceminister miał okazję również uczestniczyć w otwarciu wystawy poświęconej technice i gospodarce Republiki Korei. Międzynarodowe Targi Energii Jądrowej INEX Gyeongju towarzyszą co roku konferencji jądrowej ICCAP  – jest to największa i najstarsza wystawa przemysłu jądrowego w Korei.

Transformacja energetyczna Polski zakłada rozwój energetyki atomowej. Przewiduje ona budowę elektrowni jądrowej według programu rządowego i biznesowego. Zapewni to stabilne, bezpieczne i tanie źródło energii. Kolejnym elementem polityki energetycznej będą SMR-y budowane przez polskie firmy i partnerów zagranicznych. Rozwój odnawialnych źródeł energii będzie uzupełnieniem polityki energetycznej. Uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej planowane jest na 2033 r.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa realizowana w ramach projektu rządowego ma powstać we współpracy z amerykańską spółką Westinghouse, w miejscowości Lubiatowo-Kopalino, w gminie Choczewo na Pomorzu z wykorzystaniem technologii opartej o reaktor AP1000.

31 października 2022 r. spółki PGE S.A. razem z ZE PAK i koreańskim KHNP, w ramach projektu biznesowego, podpisały list intencyjny w Seulu, zgodnie z którym spółki planują budowę elektrowni jądrowej w oparciu o koreański reaktor APR1400 w Pątnowie koło Konina. Ma to być inwestycja uzupełniająca w stosunku do realizowanej w programie rządowym. Jednocześnie, tego samego dnia Minister Aktywów Państwowych podpisał z Ministrem Handlu, Przemysłu i Energii Korei porozumienie o współpracy, którego celem jest wyrażenie poparcia dla realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie koło Konina.

W marcu, PGE i ZE PAK podpisały porozumienie dotyczące założenia nowej spółki celowej, zgodnie z którym, PGE i ZE PAK będą posiadać po 50% akcji w nowopowstającej spółce, podejmując decyzje na zasadzie konsensusu. Wspólna spółka PGE i ZE PAK będzie reprezentować polską stronę.

Źródło

Skomentuj artykuł: