Rekordowe zainteresowanie kredytami na budowę czynszówek

W ostatnim naborze wniosków o finansowanie z programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego (SBC) do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wpłynęły wnioski o kredyty na łącznie 1,3 mld zł. Inwestorzy chcą za te pieniądze wybudować blisko 8 tys. mieszkań.

W programie SBC BGK udziela preferencyjnych kredytów inwestorom. Finansują one budowę mieszkań dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a jednocześnie mają zbyt wysokie dochody, aby móc zamieszkać w lokalu komunalnym.

Z programu mogą korzystać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne. Środki można przeznaczyć na budowę mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich oraz na rewitalizację lub remont budynków, w których takie mieszkania powstaną.

- W tym naborze przyjęliśmy 115 wniosków o kredyty na 1,3 mld zł. Zainteresowanie było tak duże, że pierwszy raz w historii programu kwota złożonych wniosków przekroczyła ogłoszony w BIP limit dostępnych środków. Nie musi to jednak oznaczać, że będziemy tworzyć ranking wniosków. Limit zweryfikujemy jeszcze na koniec listopada, ponieważ zdarzają się rezygnacje z kredytu, np. ze strony inwestorów, którzy na razie nie byli w stanie pozyskać wykonawcy inwestycji - mówi Dariusz Stachera, dyr. Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK.

Każdego roku BGK przeprowadza dwa nabory - wiosną i jesienią. W obu tegorocznych edycjach programu SBC inwestorzy wnioskowali łącznie o 1,7 mld zł kredytów na budowę ponad 10 tys. mieszkań.

- Tak duże zainteresowanie preferencyjnymi kredytami SBC pokazuje, że wciąż potrzeba nowych mieszkań na wynajem z umiarkowaną stawką czynszu. Inwestorzy chcą je budować i chętnie sięgają po finansowanie - komentuje Stachera.

W ostatnim naborze ponad 80 proc wniosków o kredyty złożyły społeczne inicjatywy mieszkaniowe.

W ubiegłym roku zaczęły obowiązywać zmiany w ustawach mieszkaniowych. Mowa o tzw. pakiecie mieszkaniowym, który m.in. uatrakcyjnił program SBC:

  •     umożliwił najemcom dojście do własności mieszkań przeznaczonych na wynajem, które wybudowano z finansowaniem z programu
  •     wprowadził Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM), ze środków którego gminy mogą pozyskać 3 mln zł w przypadku tworzenia nowej SIM i do 10 proc. kosztów planowanego przedsięwzięcia w przypadku istniejących SIM/TBS
  •     zwiększył bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat z 20 proc. do nawet 35 proc. kosztów przedsięwzięcia (Finansowanie z programu SBC można łączyć z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat).

Kredyt udzielany w programie może sfinansować do 80 proc. kosztów inwestycji, okres kredytowania wynosi do 30 lat, a oprocentowanie jest równe 3-miesięcznej stawce WIBOR. Program SBC działa od 2015 r. W tym czasie BGK udzielił inwestorom łącznie 1,2 mld zł preferencyjnych kredytów na budowę ponad 9 tys. mieszkań.

- BGK to polski bank rozwoju. Finansowanie mieszkalnictwa społecznego jest jednym z kluczowych obszarów naszej działalności. To bardzo ważna dziedzina, w której wspieramy zrównoważony rozwój kraju i wpływamy na poprawę jakości życia obywateli - podsumowuje Stachera.

Źródło

Skomentuj artykuł: