Relatywnie duża grupa Polaków w wieku przedemerytalnym nie pracuje

Polacy po 50. uważają się za bardziej schorowanych niż inni mieszkańcy Europy. Rzadko dbają o aktywność fizyczną. Częściej angażują się w opiekę nad wnukami niż w opiekę nad innymi osobami czy w prace społeczne. To właśnie stan zdrowia i warunki społeczne uważają za główny czynnik przy podejmowaniu decyzji o przejściu na emeryturę - wynika z ogólnoeuropejskiego badania SHARE 50+. Polską edycje badania koordynowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w partnerstwie z Instytutem Statystyki i Demografii SGH w Warszawie.

Chcemy jako resort w jak największym stopniu aktywizować grupę osób po 50 roku życia. To osoby o ogromnym potencjale do polskiej gospodarki a my ten potencjał chcemy wykorzystać

mówił w czasie prezentacji raportu z badania Robert Tomanek podsekretarz stanu w MRPiT.

Badanie SHARE 50+ pozwala odpowiedzieć na pytania o stan zdrowia, relacje społeczne oraz sytuację finansową i zawodową osób po 50. roku życia. Baza danych służy następnie naukowcom do analiz, a instytucjom rządowym do planowania polityki publicznej.

Z badania wynika, że wciąż relatywnie duża grupa Polaków w wieku przedemerytalnym nie pracuje, co dotyczy zwłaszcza osób mieszkających na wsi i z niższym poziomem wykształcenia.

Osoby w wieku 50–64 lata z wyższym wykształceniem w Polsce pozostają na rynku równie długo, co ich rówieśnicy z innych krajów.

Ponad połowa osób w wieku 50+ w Polsce pracowała na umowę o pracę na czas nieokreślony. Praca na własny rachunek była drugą w kolejności formą zatrudnienia, częściej dotyczyła mężczyzn. Mniej niż 10% badanych miało umowę o pracę na czas określony.

W badaniu SHARE odsetek osób wskazujących na problemy ze zdrowiem, które mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności, wynosił od 26% w Grecji do 57% w Polsce i w Niemczech. Odsetek Polaków uznających swoje zdrowie za bardzo dobre wynosi od 20% w grupie wieku 50–54 lata do 2% w grupie wieku 85 lat i więcej. Niepokojące są wyniki samooceny stanu zdrowia Polaków w wieku okołoemerytalnym (60–64 lata) i w grupie wieku 65–69 lat. Tylko połowa z tych osób oceniła swój stan zdrowia jako co najmniej dobry (53% w wieku 60–64 i 48% w wieku 65–69).

Ponadto blisko 40% Polaków w wieku 50–59 lat, 55% w wieku 60–64 lata, 63% w wieku 65–69 lat, ponad trzy czwarte w wieku 70–79 lat i 80% w wieku 80 lat i więcej miało zdiagnozowane dwie lub więcej choroby przewlekłe.

Źródło

Skomentuj artykuł: