Remonty „M” przeprowadzamy za kredyty gotówkowe

Z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej SA wynika, że niemal co drugi Polak jest obecnie kredytobiorcą bądź pożyczkobiorcą. Równie popularny co kredyt na mieszkanie jest kredyt gotówkowy - 42% wszystkich czynnych zobowiązań stanowią kredyty konsumpcyjne. Kto i na co przeznacza pożyczoną z banku gotówkę?

Pandemia zmobilizowała Polaków do bardziej racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. 39% z nich przyznaje, iż mocniej kontroluje swoje podejście do wydawania pieniędzy i skrupulatnie sprawdza stan konta. Oszczędności jednak nie są mocną stroną Polaków. Jedna czwarta rodaków przyznaje, że nie posiada żadnych oszczędności. Jak wynika z Barometru Oszczędności publikowanego przez Krajowy Rejestr Długów, najwięcej Polaków (17%) dysponuje odłożoną kwotą w przedziale 1000-5000 zł. Mniej niż 1000 zł na „czarną godzinę” posiada 11,5% badanych. Do większych oszczędności, powyżej 50 000 zł przyznaje się tylko 7% badanych.

Sieć ekspertów kredytowych Gold Finance przeanalizowała strukturę udzielanych za ich pośrednictwem kredytów gotówkowych.

- Okazuje się, że nieco częściej po kredyty sięgają mężczyźni, którzy stanowią 53% kredytobiorców. Płeć kredytobiorców nie determinuje jednak podejścia do zaciągania kredytów i nie ma w tym zakresie zauważalnych dysproporcji

mówi Łukasz Rostek, analityk w Gold Finance.

Ciekawe informacje przynosi analiza wieku kredytobiorcy. Na podstawie danych Gold Finance najczęściej decyzję o zaciągnięciu kredytu gotówkowego podejmowały osoby w wieku 30-39 lat (38%) oraz 40-49 lat (31%). Najrzadszymi kredytobiorcami są osoby poniżej 20 r. ż. Było to zaledwie 4 proc. wszystkich klientów.

Wśród osób, którzy za pośrednictwem Gold Finance wnioskowali o kredyt gotówkowy dominowali Ci, którzy jako powód zapożyczania się wskazywali chęć remontu mieszkania, czy też wykończenia nowo zakupionej nieruchomości (31%). Na drugim miejscu wśród celów kredytowania znajduje się zakup sprzętu RTV/AGD. 17% badanych potrzebowało pieniędzy na zakup nowej pralki, lodówki, telewizora czy też kina domowego.

Wśród najczęstszych powodów zaciągania kredytów gotówkowych są także wydatki związane z zakupem nieruchomości. Tak deklaruje 14% kredytobiorców

mówi Rostek.

Dodatkowo co dziesiąty kredytobiorca wskazał potrzebę podreperowania budżetu domowego. Kredyty gotówkowe często zaciągane są w celu sfinansowania zakupu auta. Jak wynika z danych, 9% deklarowało zaciąganie zobowiązania na realizacje takiego celu.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N