Resort klimatu przedstawił propozycję maksymalnych cen prądu

Od 1 grudnia br. maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm na poziomie 785 zł/MWh, a dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu limitów zużycia - 699 zł/MWh - to propozycje limitów cenowych przedstawione przez Ministerstwo Klimatu.

Dziś taryfy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz odbiorców wrażliwych są przedmiotem prac rządu.

Rozwiązania te zawarto w projekcie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. 

Sejm pod koniec września Sejm uchwalił ustawę, przewidującą zamrożenie gospodarstwom domowym do pewnego pułapu zużycia cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Ustawa zakłada, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Jak powiedział rano minister rozwoju Waldemar Buda rozmowie z wp.pl, będzie to gwarantowana cena na poziomie taryfowym ustalonym przez Urząd Regulacji Energetyki.

W rozmowie z wp.pl Buda nie chciał mówić o konkretnej stawce.

- Dziś podejmujemy decyzje ws. taryfy dla mikro małych i średnich przedsiębiorców. (...) To jest decyzja polityczna. Ona się rozstrzyga teraz, w najbliższych godzinach - powiedział. 

- Myślę, że energia w Polsce będzie jedną z najtańszych w Europie - stwierdził minister rozwoju.

Źródło

Skomentuj artykuł: