Roboty zdezynfekują pociągi metra

Operator hongkońskiego metra stawia na wysokie technologie w walce z epidemią koronawirusa. Zaprezentowano 20 robotów, które będą dezynfekowały pociągi – podała w środę publiczna stacja RTHK.

Sześcienne białe roboty wielkości małej lodówki na czterech kółkach będą rozpylały w wagonach środek dezynfekujący oparty na nadtlenku wodoru, którego 3-procentowy roztwór znany jest jako woda utleniona.

Każdy z robotów kosztował milion dolarów hongkońskich (492,5 mln zł). Nie mają one zastąpić zatrudnionych przez firmę sprzątaczy – zapewnił przedstawiciel korporacji MTR Tony Lee.

Robotami można sterować zdalnie lub zaprogramować ich trasę tak, aby dezynfekowały miejsca, które mogły zostać zakażone.

Lee powiedział, że będą one wysyłane do miejsc, w których przebywały osoby z potwierdzoną infekcją koronawirusem. Wcześniej jeden z robotów został już użyty w biurze MTR w dzielnicy Mong Kok, gdy na covid-19 zachorował jeden z jego pracowników.

Tymczasem hongkoński operator autobusów KMB ogłosił, że usprawni wentylację w pojazdach. W ciągu pół roku w około 200 dwupiętrowych autobusach okna zamontowane na stałe zostaną zastąpione takimi, które można otwierać – przekazała RTHK.

Źródło

Skomentuj artykuł: