Ruszyła e-wizyta ZUS w języku ukraińskim

Od wtorku obywatele Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia w zakresie złożenia wniosków o świadczenia rodzinne, mogą skorzystać z e-wizyty w ZUS w języku ukraińskim. W konsultacjach online będzie uczestniczył ekspert ZUS wraz z tłumaczem.

"Podczas e-wizyty obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać pomoc w złożeniu wniosków o świadczenia dla rodzin, np. 500 plus, i w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS" – wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

"E-wizyta w języku ukraińskim to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności przychodzenia do placówki ZUS" – dodaje.

Aby skorzystać z e-wizyty, wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon z dostępem do internetu. Rezerwacja e-wizyty jest możliwa przez stronę https://e-wizyta.zus.pl/ua.

Należy tam wskazać temat konsultacji – "Świadczenia dla rodzin" i wybrać jej termin. Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

ZUS podkreśla, że z e-wizyty obywatel Ukrainy może skorzystać także w obecności swojego tłumacza. Taką informacje należy podać podczas rezerwacji e-wizyty. Aby uzyskać dane w swojej indywidulanej sprawie należy podać numer PESEL.

Od 21 marca tego roku działa w ZUS specjalna linia telefoniczna w języku ukraińskim i w polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl

Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. W związku z wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli tego kraju. Zebrane produkty zostały przekazane do Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Źródło

Skomentuj artykuł: