Rybacki dla FilaryBiznesu.pl: W czerwcu dojdzie do kolejnej podwyżki stóp

Uważamy, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy Narodowego Banku Polskiego o kolejne 100 pkt w maju. Główna stopa wyniesie 5,5%. Komentarze członków RPP wskazują, że w czerwcu dojdzie do kolejnej podwyżki, jednak jej skala zmian jest mocno nieprzewidywalna - mówi portalowi FilaryBiznesu.pl Jakub Rybacki, zastępca kierownika zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Inflacja w kwietniu 2022 r. wyniosła 12,3%, a w stosunku do marca ceny wzrosły o 2,0%. Kiedy jej wzrost się zatrzyma? Czy jest szansa, że jeszcze w tym roku będzie jednocyfrowa

W najbliższych miesiącach inflacja będzie dalej rosnąć - droższe będą przede wszystkim żywność oraz towary przemysłowe. Inflacja będzie najwyższa na koniec wakacji. Spodziewamy się, że w sierpniu tempo wzrostu cen będzie zbliżone do 13%. Kolejne miesiące przyniosą jednak małe spadki - szanse na to, że inflacja na koniec roku obniży się do mniej niż 10% są małe. 
 
W marcu br. stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. Czy podobna stopa bezrobocia będzie w kolejnych miesiącach? Czy pojawienie się osób z Ukrainy, zwłaszcza kobiet, na naszym rynku pracy spowoduje, że osób pracujących będzie więcej i tym samym, stopa bezrobocia się zmniejszy?

Spodziewamy się niewielkich spadków stopy bezrobocia w kolejnych miesiącach – na koniec wakacji wskaźników powinien lekko przekraczać 5%. Ciężko oszacować wpływ migracji na zatrudnienie. Nie wiemy ile osób faktycznie podejmuje prace tymczasowe - dostępne są jedynie anegdotyczne dane.
 
Marcowe dane GUS wykazały, że większość wyrobów wytworzonych, jak i sprzedanych wyprodukowano więcej niż w marcu 2021 r. Czy taka tendencja utrzyma się w kolejnych miesiącach?

Prawdopodobnie nie. Obecne wyniki przemysłu są bardzo wysokie, jednak obserwujemy coraz słabszą koniunkturę w państwach strefy euro. Spadek popytu z zagranicy uderzy w polskich eksporterów. Dodatkowo inflacja sprawia, że siła nabywcza konsumentów zaczyna maleć. Dlatego druga połowa roku 2022 będzie wyraźnie słabsza.
 
M.in. „wakacje kredytowe” i dopłaty do rat - taką pomoc będzie mogło otrzymać ok. 2 mln rodzin, spłacających kredyty drożejące, ze względu na podwyżki stóp procentowych. To z pewnością spora ulga dla kredytobiorców. Jak bardzo odczują to banki komercyjne? Jak program ten wpłynie na finanse publiczne państwa?

Wciąż nie mamy gotowego projektu ustaw regulujących wakacje kredytowe - nie wiemy jakie będą jego warunki i kto poniesie związany z nimi koszt. Dotychczasowe informacje wywołały spadki indeksu WIG Banki, co sugeruje że inwestorzy spodziewają się, że większy ciężar obciążeń poniesie sektor bankowy. 
 
O ile mogą wzrosnąć stopy w związku z najbliższym posiedzeniem RPP? Czy może pozostaną na razie na obecnym poziomie?

Uważamy, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy Narodowego Banku Polskiego o kolejne 100 pkt w maju. Główna stopa wyniesie 5,5%. Komentarze członków RPP wskazują, że w czerwcu dojdzie do kolejnej podwyżki, jednak jej skala zmian jest mocno nieprzewidywalna. Konsekwencją bardzo szybkiego wzrost stóp procentowych jest problem z regulowaniem rat kredytu przez część gospodarstw. Dlatego RPP powinna raczej dążyć do małych zmian.

Źródło

Skomentuj artykuł: