Rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200. dworców

PKP SA ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych przy modernizacji dworca w Siedlcach. To kolejna przebudowa planowana do realizacji w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Program Inwestycji Dworcowych to największy program modernizacji dworców kolejowych w naszej historii. Dzięki niemu rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200. dworców. W ramach tego programu na Mazowszu zmodernizowaliśmy m.in. dworce w Pruszkowie oraz w grudniu ub. roku dworzec w Mrozach. Teraz kolej na modernizację dworca w Siedlcach, dzięki której pasażerowie otrzymają obiekt spełniający ich oczekiwania oraz w pełni dostosowany do standardów obsługi podróżnych

powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Budynek dworca w Siedlcach w obecnym kształcie pochodzi z 1986 roku. Dzięki przyszłej modernizacji wygląd obiektu znacznie się zmieni. Elewacja budynku zostanie poddana kompleksowej renowacji – rozebrane zostaną występujące wtórne nawarstwienia, a pierwotne formy profili (m.in. gzymsy i balustrady) zostaną zrekonstruowane. Odtworzone będą osie okienne. Wykonana zostanie również termomodernizacja elewacji przy wykorzystaniu technologii ściany trójwarstwowej. Pojawi się zewnętrzna okładzina ceglana, a miejscowo elewacja wykończona zostanie patynowaną blachą tytan-cynk. W ten sam sposób wykończone zostaną też świetliki i attyki.

Program Inwestycji Dworcowych PKP SA w województwie mazowieckim ma bardzo szeroki zakres. W obecnej perspektywie chcemy tu zmodernizować i wybudować od podstaw łącznie kilkadziesiąt obiektów. Dworzec kolejowy w Siedlcach będzie jednym z nich. Podobnie jak w przypadku innych inwestycji PKP SA w tym regionie, modernizacja tego obiektu znacznie poprawi komfort podróżnych i mieszkańców korzystających z usług kolei. Obecnie z odnowionych, nowoczesnych dworców korzystają już pasażerowie w Pruszkowie i Mrozach

stwierdził Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na przełom I i II połowy tego roku, a zakończenie na II połowę 2022 r. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Skomentuj artykuł: