Rząd szuka nowego rozwiązania ws. węgla

- Widzimy, że w zakresie sektora prywatnego nie ma tak dużego zainteresowania w korzystaniu z systemu [dopłat z ustawy węglowej], wypracowujemy nowe rozwiązanie, które będzie przedmiotem obrad rządu we wtorek. Trwa finalizacja prac w tym zakresie - powiedział dzisiaj rzecznik rządu.

Dzisiaj na Śląsku odbyła się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego m.in. z wicepremierem Jackiem Sasinem oraz szefami spółek Polskiej Grupy Górniczej, Polskiej Grupy Energetycznej oraz Węglokoksu ws. sytuacji dotyczącej węgla.

Po odprawie, na briefingu prasowym, rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że sytuacja geopolityczna wywołuje problemy w sektorze węglowym i sektorzy, który wykorzystuje węgiel do produkcji energii. 

- Podejmowane są decyzje o zabezpieczeniu dostaw węgla do Polski oraz polecenia dla spółek Skarbu Państwa. Wyzwaniem jest kwestia dostępności węgla, dostaw węgla do Polski, z drugiej strony - kwestie związane z jego dystrybucją i rozładunkiem w portach, a potem dystrybucją po kraju, dzisiaj to zadanie dostał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także spółki, w tym Węglokoks i PGE

 

mówił Müller.

Stwierdził, że w dalszym zakresie istotne jest wsparcie polskich obywateli, jeśli chodzi o dopłaty do droższego w tym sezonie węgla.

- Widzimy, że w zakresie sektora prywatnego nie ma tak dużego zainteresowania w korzystaniu z systemu [dopłat z ustawy węglowej], wypracowujemy nowe rozwiązanie, które będzie przedmiotem obrad rządu we wtorek. Trwa finalizacja prac w tym zakresie

- wyjaśniał.

- Robimy wszystko, by dostępność węgla była na wysokim poziomie, a system rekompensat sprawi, że zwiększona będzie dostępność cenowa - dodał.

Źródło

Skomentuj artykuł: