Rząd wprowadzi nowe obligacje. Uchronią majątki Polaków przed inflacją?

- Wdrażamy nowe typy obligacji chroniących Polaków przed inflacją. Obligacja jest najpewniejszym środkiem inwestowania – zapewniał premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że chodzi o obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP.

Podczas swojego wystąpienia w trakcie kongresu Impact'22 w Poznaniu szef rządu stwierdził, że podczas obecnego kryzysu inflacyjnego jest grupa podmiotów, która na nim zarabia: banki i instytucje finansowe.

Zaapelował do prezesów banków, w których "1 bln 250 mld zł depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1 - 1 proc.".

- Koledzy, przebudźcie się; to niezdrowy model gospodarczy, kiedy bardzo dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem tej inflacji – mówił.

Morawiecki przyznał, że tak niskie oprocentowanie depozytów występuje nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach Europy Centralnej.

- Chcę powiedzieć o dobrej propozycji ze strony Ministerstwa Finansów: wdrażamy nowe typy obligacji. Będą to m.in. nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 proc. Będą także wyższe obligacje, obligacje antyinflacyjne, które już wprowadziliśmy, już odpowiadając na wyzwania antyinflacyjne

wyjaśnił.

- Obligacja jest tym najpewniejszym środkiem inwestowania, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark - właśnie po to, aby wielkie, międzynarodowe korporacje finansowe nie były tymi, które najbardziej korzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych – dodał premier.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że nowa oferta będzie intensywnie promowana.

- Będziemy je promować szerzej, nie tylko w sieci banku PKO BP; jeśli inne banki zgłosiłyby się – zapraszamy wszystkich. Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek w całej Polsce. Poza tym obligacje będzie można kupić przez telefon, przez Internet. Będą to obligacje bardzo mocno chroniące Polaków przed inflacją – zapewnił szef rządu.

Z prezentacji, jaka pojawiła się podczas wystąpienia premiera, wynika, że zostaną także zaoferowane obligacje dwuletnie z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły nowej oferty MF mają zostać zaprezentowane w 3. dekadzie maja, a papiery trafią do sprzedaży w czerwcu.

Źródło

Skomentuj artykuł: