Skarb Państwa zajmie się atomem

Jak poinformował specjalistyczny serwis Enerdata do końca tego roku Skarb Państwa przejmie kontrolę nad spółką PGE EJ1 powołaną jeszcze za rządów koalicji PO-PSL do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Skarb Państwa stanie się 100-procentowym udziałowcem PGJ EJ1 jak zakłada podpisany właśnie list intencyjny między posiadającym 70 proc. udziałów koncernem energetycznym PGE SA i mniejszymi akcjonariuszami - ENEA KGHM Polska Miedź i Tauron Polska Energia posiadającymi 10 - procentowe pakiety udziałów w PGE EJ1.

Przedmiotem umowy jest przede wszystkim tzw. Specjalna ścieżka realizacji inwestycji (gwarantowana przez specjalną ustawę). Obecnie procedura przewidziana prze ten dokument koncentruje się na dwóch sprawach. Po pierwsze, na przygotowanie raportu o warunkach środowiskowych budowy elektrowni nuklearnej (wpływu inwestycji na otoczenie społeczne i przyrodnicze) i po drugie, na przygotowaniu procedury i kryteriów wyboru lokalizacji projektu.

Obecnie brane są pod uwagę dwie lokalizacje. Obydwie w województwie pomorskim. Pierwsza: Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo i Żarnowiec w gminach Krokowa i Gniewino. Gotowy raport wskazujący ostateczne miejsce lokalizacji elektrowni ma być gotowy w II połowie 2021 roku.

Polska zamierza zrealizować projekt budowy elektrowni jądrowej, który - według obecnych założeń - mógłby rozpocząć komercyjną działalność w 2033 roku. Początkowa, przewidziana moc tego obiektu wynosić będzie między 1 a 1,6 GW. Później zostałaby rozwinięta do 6-9 GW. Całkowity końcowy koszt obiektu szacowany jest na 150 mld zł tj. 34 mld euro.

Źródło

Skomentuj artykuł: