Śmigłowce włoskich sił powietrznych wspierają służby medyczne w walce z pandemią koronawirusa

We Włoszech zakażonych koronawirusem Covid-19 jest już prawie 60 tys. osób, co jest największą po Chinach liczbą potwierdzonych przypadków. Aby pomóc służbom medycznym w działaniu w warunkach epidemii, Lorenzo Guerini, włoski minister obrony narodowej, udostępnił dla potrzeb cywilnych śmigłowce HH-101A, produkcji koncernu Leonardo.

Po raz pierwszy włoskie siły powietrzne używały śmigłowców HH-101 do transportu w warunkach izolacji biologicznej, zgodnie ze specjalnymi procedurami aeromedycznymi oraz posługując się sprzętem ATI, specjalnymi izolowanymi noszami zaprojektowanymi dla transportu wysoce zakażonych pacjentów w warunkach izolacji biologicznej. Śmigłowce HH-101A Caesar włoskich sił powietrznych są obsługiwane przez załogi z 9. Dywizjonu stacjonującego w bazie lotniczej Grazzanise (środkowo-południowe Włochy) oraz z 15. Dywizjonu stacjonującego w bazie powietrznej Cervia (północne Włochy. ). Współpracując ze specjalistycznym zespołem medycznym sił powietrznych, zdolnym do realizacji transportu w warunkach izolacji biologicznej, przewożą pacjentów zarażonych koronawirusem, znajdujących się w szpitalach lub w innych jednostkach medycznych.

Śmigłowiec HH-101 jest w stanie wykonywać wiele różnych rodzajów zadań, włączywszy w to misje: poszukiwawczo-ratownicze, ratowania personelu, operacji specjalnych oraz przechwytywania wolno latających statków powietrznych. Ten model to jedna z najbardziej zaawansowanych konfiguracji produkowanego przez concern Leonardo 16-tonowego śmigłowca AW101.

Włoskie siły powietrzne prowadzą stałe zarządzanie stanem zagrożenia zdrowia publicznego, wspierając Departament Obrony Cywilnej oraz inne instytucje zaangażowane w walkę z koronawirusem. Po pierwszych przypadkach zakażenia, które miały miejsce w północnych Włoszech w lutym br., narodowe siły zbrojne udostępniły infrastrukturę wojskową rozmieszczoną na całym Półwyspie Apenińskim, dysponującą około 2200 salami i 6600 łóżkami – na wypadek gdyby konieczne było monitorowanie lub odizolowanie dużej grupy ludzi. Włoska Kwatera Główna Operacji Połączonych (JOHQ) uruchomiła salę operacyjną (czynna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu), która odpowiada na potrzeby związane z zagrożeniem spowodowanym przez koronawirusa. JOHQ koordynowała także całość transportu obywateli Włoch z zagranicy, a teraz zarządza przepływem informacji oraz udostępnia je innym departamentom. Ponadto JOHQ monitoruje sytuację włoskiego personelu militarnego zaangażowanego w międzynarodowe misje i operacje na całym świecie, zapewniając jego ochronę przy wykorzystaniu odpowiednich środków zapobiegawczych.

Źródło

Skomentuj artykuł: