Stworzenie nowoczesnej infrastruktury sieciowej to dziś “być albo nie być” dla wielu firm

Kiedy biuro jest już gotowe i brakuje tylko jego wyposażenia, przychodzi czas, gdy trzeba zadbać o internet. Budowa sieci wewnętrznej to ważne zadanie, które wpłynie na jakość pracy całego zespołu. Zanim ją zaczniemy, warto jasno określić wymagania i potrzeby naszej firmy. Wówczas stworzenie infrastruktury przebiegnie dużo prościej.

Sam proces budowy sieci wewnętrznej przypomina trochę budowę domu. Najpierw musimy zastanowić się, co właściwie jest nam potrzebne, kto będzie korzystał z nowej infrastruktury i jak ją zrealizować. Ze wstępnych przemyśleń powstaje projekt, który – od początku do końca – realizują fachowcy czuwający nad tym, aby wszystkie zamysły i uwagi zostały na niego naniesione. Kolejny etap to zgromadzenie wszystkich niezbędnych elementów i stopniowe łączenie ich w spójną całość. W ten sposób, jeśli dobrze zaplanujemy wszystkie etapy tego procesu, zyskamy infrastrukturę, która posłuży nam na dłużej.

Dlaczego warto?

Sieć wewnętrzna w firmie to przede wszystkim szersze możliwości. Dzięki takiemu rozwiązaniu przesyłanie większych plików między pracownikami firmy będzie szybsze, a same pliki –  zabezpieczone w przypadku awarii. Ponadto, firmowa infrastruktura sprawdzi się też przy korzystaniu z urządzeń przenośnych, podczas wizyt i spotkań biznesowych.

Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest jednak bezpieczeństwo, jakie zapewnia. Regularne kontrole przeprowadzane przez specjalistów, konfiguracja sprzętu oraz instalacja najnowszego oprogramowania urządzeń – wszystko to pozwala je zachować.

Każdy element ma znaczenie

Pamiętajmy, że cała sieć firmy to zbiór nie tylko komputerów, ale także dodatkowych urządzeń, takich jak telefony czy drukarki. Przekazują one między sobą mnóstwo ważnych informacji, dlatego powinny jak najlepiej sprawdzać się w codziennym użytkowaniu.

Sama sieć składa się z kilku podstawowych elementów. Zaczynamy od stworzenia systemu okablowania w budynku, w którym mieści się przedsiębiorstwo. W skład okablowania strukturalnego, przewidzianego do działań w zakresie telekomunikacji, wchodzą kable, np. światłowodowe, skrętki oraz gniazda znajdujące się w serwerowni. Należy również stworzyć instalację elektryczną dla urządzeń komputerowych.

Okablowanie planuje się w taki sposób, aby można było je ukryć w ścianach budynku. Właśnie dlatego zwykle kładzie się je albo podczas budowy budynku, albo w trakcie jego remontu. Niemniej, biorąc pod uwagę potrzeby obiektów funkcjonujących już od pewnego czasu, kable można też umieścić np. w listwach przy ścianach.

Mając przygotowane przewody, zadbajmy o kolejne elementy. Router stanowi centrum infrastruktury. Jego zadaniem jest odebranie sygnału od dostawcy internetu i przekazanie go dalej do urządzeń znajdujących się na terenie biura.

W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa wykorzystuje się również przełączniki pozwalające podłączyć urządzenia. Sprawdzają się one zwłaszcza wtedy, gdy w biurze znajduje się więcej urządzeń. W przeciwnym razie ich rolę w zupełności spełni router.

Dysk NAS to ostatnia część sieci wewnętrznej. Z jego pomocą podłączymy zasoby dysków twardych do firmowych komputerów.

 - Tak zwana biblioteka multimediów przydaje się nie tylko w biurze, ale także w sytuacjach, gdy potrzebujemy dostępu do firmowych danych, a znajdujemy się poza siedzibą przedsiębiorstwa. Wystarczy zainstalować w telefonie lub w laptopie aplikację oraz podłączyć się do internetu i już możemy dostać się do ważnych plików

wyjaśnia Niko Bałazy, CEO marki ITH.

Krok po kroku

Wiemy już, z jakich elementów składa się sieć strukturalna. Jednak jej projektowanie to stopniowy proces, który wymaga przemyślenia. Od czego zacząć, aby wszystko przebiegło sprawnie?

- Przede wszystkim należy rozplanować stanowiska pracy, w tym liczbę komputerów oraz urządzeń, które będą rozlokowane w różnych częściach biura. Następnie obmyślamy, którędy zostanie poprowadzone okablowanie. Możemy umieścić je w ścianie bądź w suficie. Dopiero wówczas planujemy dalsze działania, takie jak znalezienie odpowiedniego miejsca na przełączniki oraz sprawdzenie zasilania. Na końcu pozostanie już tylko podłączenie internetu oraz konfiguracja całego systemu – mówi Niko Bałazy.

Zazwyczaj, gdy konfiguracja dobiegnie końca, firmy pozostają same z siecią wewnętrzną. Tymczasem wymaga ona bieżących przeglądów, niekiedy także dodatkowych testów, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

- Zdajemy sobie sprawę, że stworzenie i utrzymanie własnej sieci strukturalnej wymaga wysiłku. Dlatego związany z tym trud bierzemy na siebie. Klient nie musi zastanawiać się, jak zorganizować infrastrukturę w biurze, to my budujemy ją od podstaw, a następnie oferujemy jako usługę. Pamiętamy również o tym, że budynki są rozbudowywane lub zmniejszane, dlatego rozwiązanie można zmodyfikować w łatwy sposób. Ponadto, klient nie ponosi kosztów inwestycji budowy sieci. W razie jakichkolwiek problemów to ITH doradza i diagnozuje, który element infrastruktury wymaga większej uwagi. Dba o to zespół, który jest dostępny przez całą dobę siedem dni w tygodniu

dodaje Niko Bałazy, CEO marki ITH.

Stworzenie wydajnej sieci to dziś “być albo nie być” dla wielu przedsiębiorstw. Sprawnie działający internet i urządzenia to podstawa ich funkcjonowania. Podstawa, która musi zdać egzamin w trudnych czasach pandemii, gdy przepływ informacji jest jeszcze większy niż dotychczas. Dlatego upewnijmy się, że firmowa infrastruktura będzie dobrze rozplanowana, zaprojektowana z użyciem wysokiej jakości elementów oraz bezpieczna. Zadanie jej budowy oraz opieki nad nią warto powierzyć profesjonalistom.

Źródło

Skomentuj artykuł: