Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych utrzymane zostało na poziomie z grudnia - poinformowało ministerstwo finansów.
Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,50% w skali roku, a 2-letnich 1,00%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,10% dla 3-latek, 1,30% dla 4-latek oraz 1,70% dla 10-latek.
6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane są odpowiednio 1,50% i 2,00% w pierwszym roku oszczędzania.
Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M.
W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 0,75%. Ten sam mechanizm zmiany oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak wyższa jest wysokość marży, która wynosi 1,00%.
Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25% dla obligacji 6-letnich oraz 1,50% dla 12-letnich.
- W styczniu będzie można nabywać obligacje oszczędnościowe na niezmienionych warunkach. Oprocentowanie obligacji jest zróżnicowane w zależności od ich rodzaju. Aktualnie kształtuje się na poziomie od 0,50% do 1,70% w przypadku standardowej oferty oraz 1,50% i 2,00% w przypadku instrumentów rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+
- Oferta skarbowych obligacji oszczędnościowych jest zróżnicowana pod kątem czasu trwania inwestycji oraz sposobu naliczania i wypłaty odsetek. Obligacje o oprocentowaniu stałym - trzymiesięczne i dwuletnie - to najkrótsze instrumenty spośród oferowanych. Cztero- i dziesięcioletnie to propozycja dla osób, które chcą oszczędzać w dłuższym horyzoncie czasowym. Nowy rok to również możliwość skorzystania z nowego limitu zakupu obligacji w ramach Konta IKE-Obligacje. W 2022 roku limit wynosi 17766 zł - dodaje Sebastian Skuza.
- Zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi utrzymuje się na wysokim poziomie. Wyniki sprzedaży pokazują, że nabywcy indywidualni uznają instrumenty skarbowe za atrakcyjną formę pomnażania środków. Obligacje można bezpiecznie i wygodnie kupić przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu - komentuje wiceminister.
Od 28 grudnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.