Szansa dla polskich farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Dodatkowe pieniądze z UE

Nowe możliwości finansowania zielonej energii po otwarciu europejskich gospodarek. Otwiera się nowa szansa dla polskich farm wiatrowych. Komisja Europejska przedstawiła właśnie nowy program finansowania projektów energii odnawialnej. 

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie stworzenia nowego unijnego mechanizmu finansowania projektów energii odnawialnej (Just Transition Mechanism JTM). Mechanizm ten pozwoliłby państwom członkowskim UE, wnoszącym dobrowolne składki finansowe do ogólnoeuropejskiego programu, aby mogły finansować projekty energii odnawialnej w dowolnym europejskim kraju, tam gdzie jest to dla nich najbardziej opłacalne.

Kraje przyjmujące takie inwestycje otrzymałyby dodatkowe unijne finansowe w projekty odnawialnych źródeł energii. Środki pochodziłyby z wcześniej zebranych składek. Nowy program finansowania ma wejść w życie od początku 2021 r.

Jak podał specjalistyczny serwis Enerdata w styczniu 2020 r. KE ogłosiła plan inwestycji na rzecz zrównoważonej Europy, którego celem jest sfinansowanie „zielonego porozumienia„, tak aby do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną Europy. Oczekuje się, że planowane inwestycje, które w ciągu 10 lat wyniosą 1000 mld euro i pochodzić będą z budżetu UE i funduszy prywatnych. 

KE zapewni zachęty finansowe dla inwestorów, którzy realizować będą inwestycje „neutralne klimatycznie”. Komisja będzie również bezpośrednio wspierać władze publiczne i deweloperów projektów wiatrowych i fotowoltaicznych.

Ponadto opracowano program mający na celu pozyskanie co najmniej 100 mld euro w okresie 2021–2027 w celu złagodzenia wpływu transformacji energetycznej w regionach Unii Europejskiej (UE), wymagających najwyższych inwestycji, w tym także w Polsce.

Oczekuje się, że tak zwany mechanizm Just Transition Mechanism (JTM) otrzyma 7,5 mld euro dodatkowego finansowania z długoterminowego budżetu UE (2021–2027), 45 mld euro inwestycji zmobilizowanych w ramach InvestEU (w celu przyciągnięcia inwestycji prywatnych) oraz 25 mld euro. Do tej pory w ramach UE  uruchomiono 30 mld euro inwestycji dzięki pożyczce dla sektora publicznego z EBI.


 

Źródło

Skomentuj artykuł: