Technologie cyfrowe i internet wpływają na gospodarkę w bezprecedensowej skali - mówił dzisiaj na Szczycie Cyfrowym ONZ - IGF 2021 w Katowicach sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński.
Jak oszacował Cieszyński, potrzeba ok. 100 mld euro, aby zapewnić internet wszystkim ludziom na świecie.
Podczas panelu IGF, poświęconego odbudowującej się po kryzysie światowej gospodarce Cieszyński zaznaczył, że także on odbywa się dzięki technologii, która zmienia wygląd świata, co w ostatnich miesiącach było szczególnie widoczne. Przypomniał, że z powodu pandemii poprzednia edycja szczytu cyfrowego została odwołana, obecnie natomiast możliwa jest już szeroka partycypacja online.
- Technologia pokazuje nam, jak szybko zmienia się nasz świat. A kiedy mowa o politykach publicznych, zazwyczaj horyzont zmian to kolejna dekada, może kilka lat. My tutaj udowadniamy, że można zmieniać świat naprawdę szybko i że te zmiany mogą wpływać na nasze życie na przestrzeni kilku tygodni czy miesięcy.
Dlaczego to możliwe i dlaczego to ważne, aby te zmiany były częścią programu Narodów Zjednoczonych? Dlatego, że technologia cyfrowa i internet to coś, co wpływa na gospodarkę w skali, w sposób bezprecedensowy w porównaniu do innej infrastruktury czy innych usług gospodarki.
Oczywiście potrzebne są tu kolejne inwestycje, ale kiedy zostaną już poczynione, możemy korzystać z tych technologii w wielu potrzebnych sferach życia rozpowszechniając to wśród miliardów ludzi na całym świecie. Dlatego myślę, że transformacja cyfrowa to coś, co radykalnie przyspiesza tempo zmian i cieszę się, że dzisiaj możemy mówić, że technologie cyfrowe zmieniają świat.
Pytany o jedną rzecz, która przyspieszyłaby światową cyfryzację, Cieszyński odpowiedział, że zgodnie z jego szybkim obliczeniem, aby zapewnić dostęp do internetu 3 mld ludzi na świecie, którzy nie mają do niego dostępu, potrzeba 100 mld euro.
- Myślę, że jest to całkowicie wykonalne, a to są środki, które umożliwiłyby dostarczenie tego na podstawie rynkowej. 100 mld euro, gdy spojrzeć wstecz na finanse związane na walkę z pandemią to widać, że jest to coś, co jest osiągalne dla światowej gospodarki
Nowy wymiar podatków
Ministerstwo Finansów podczas Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach zamierza pokazać, jak internet zmienia polską administrację, zaprezentować najnowsze rozwiązania w obszarze podatkowym - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.
Administracja podatkowa oferuje coraz więcej nowoczesnych i przyjaznych rozwiązań - powiedział Kościński na nagraniu, zamieszczonym przez MF w mediach społecznościowych.
- Zależy nam by nasi klienci mieli dostęp do szybkich i przyjaznych e-usług. Usług z których będzie mógł korzystać każdy - podkreślił minister.
Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska zaznaczyła, że dzięki tym usługom załatwiamy sprawy urzędowe z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie i na dowolnym urządzeniu, a wielu podatników zapomniało już, jak wygląda papierowy formularz PIT.
- Stworzyliśmy system e-TOLL, w e-Urzędzie Skarbowym automatyzujemy procesy usługowe i biznesowe, zmieniamy takie obszary naszej pracy jak kadry, płace, analizy podatkowe i księgowość - wyliczała Rzeczkowska.
IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem
W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu, z tematem przewodnim „Internet United”. Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.