Wszystkie kluby w Sejmie są za dodatkowym 14. świadczeniem emerytalno-rentowym, co oznacza, że mimo pandemii ta grupa społeczna nie straci na kryzysie. Optymizmem napawają też najnowsze dane o sytuacji finansowej ZUS. - Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna - wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zakład cały czas stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom świadczeniobiorców i firm. Najnowszy przykład: 11 stycznia minął termin na złożenie wniosku o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach dla osób urodzonych w 1953 r, dzięki czemu przeciętnie osoby z tego rocznika będę miały podwyższone emerytury o 200 zł. Dodajmy, że osoba, która ma już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, nie musi składać wniosku. Im Zakład sam przeliczy świadczenie.
Średnie wyrównanie będzie wynosiło około 13 tys zł
Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. ZUS dobrze sobie radzi mimo kryzysu i wzrostu wypłaty świadczeń.
Należy zwrócić uwagę na duży wzrost świadczeń, które trafiły do ubezpieczonych w związku ze znacznym wzrostem liczby zwolnień lekarskich oraz dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców wypłacanym niemal nieprzerwanie od wiosny tego roku
Jednak FUS jest wspierany przez rząd. Istotnym źródłem przychodów FUS w ubr. były środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 18,1 mld zł. Środki te zostały przeznaczone na sfinansowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych epidemii COVID-19, w tym m.in. pokrycia ubytków składek wynikających z pogorszenia sytuacji makroekonomicznej oraz zwolnienia niektórych płatników z obowiązku opłacania należności z tytułu składek.
Warto też zaznaczyć, że po spadku w drugim kwartale, ponownie rośnie liczba obcokrajowców, notując historyczny poziom. Na koniec września 2020 roku (to na razie najnowsze dane) w ZUS było zarejestrowanych 689 226 obcokrajowców , co oznacza wzrost o 3,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku oraz wzrost o 13,8 proc. w stosunku do stanu na koniec czerwca 2020 r.