Tajwan stawia na nowe technologie. Tamtejsze koncerny biją rekordy przychodów

Trzy największe ośrodki naukowe na Tajwanie w zeszłym roku ustanowiły finansowe rekordy, osiągając w sumie około 126,4 mld USD przychodów, podało tamtejsze Ministerstwo Nauki i Technologii. Produkty, na które odnotowano rekordowy popyt, to: półprzewodniki, optoelektronika oraz komputery i akcesoria komputerowe.

 

Tamtejsze Ministerstwo Nauki i Technologii spodziewa się dalszego wzrostu przychodów w trzech ośrodkach i zapowiada powstanie nowych w południowym Tajwanie.

Przez pierwsze 10 miesięcy ubiegłego roku największymi branżami pod względem przychodów w trzech ośrodkach: Hsinchu Science Park, Central Taiwan Science Park w Taichung i Southern Taiwan Science Park w Tainan były najnowsze technologie.

Przychody w branży półprzewodników wzrosły o 23,58% w porównaniu z 2020 r. i stanowiły około 72% łącznych przychodów ośrodków.

Ministerstwo przypisało te wyniki wysokiej wydajności tamtejszych producentów oraz rosnącemu popytowi na wysokiej klasy chipy wykorzystywane w takich technologiach jak 5G oraz sztuczna inteligencja.

Sprzedaż optoelektroniki wzrosła rok do roku o 29,09 procent, w dużej mierze dzięki silnemu popytowi w warunkach pracy zdalnej wywołanej pandemią COVID-19 i gwałtownie rosnącym cenom płaskich ekranów.

Z raportu wynika, że sprzedaż w sektorze komputerów i akcesoriów komputerowych wzrosła o 13,53 procent więcej niż rok wcześniej. Ministerstwo poinformowało, że jeśli sytuacja pandemiczna w tym roku nie wpłynie negatywnie na moce produkcyjne, łączne przychody trzech ośrodków naukowych będą nadal rosły.

Tymczasem ministerstwo podało, że ASE Technology Holding Co, Hon Hai Precision Industry Co i kilka innych lokalnych firm podpisało listy intencyjne dotyczące budowy fabryk w nowo powstałym ośrodku naukowym w dzielnicy Ciaotou w Kaohsiung.

Oczekuje się, że administracja Parku Naukowo-Technologicznego Ciaotou umożliwi firmom rozpoczęcie budowy fabryk pod koniec września.

Oprócz branży półprzewodników i pojazdów elektrycznych, nowy park ma koncentrować się na opiece zdrowotnej, inteligentnych maszynach i przemyśle lotniczym.

Ministerstwo poinformowało, że zatwierdzono także plany utworzenia 88-hektarowego ośrodka naukowego w hrabstwie Chiayi i kolejnego 73,83-hektarowego ośrodka w hrabstwie Pingtung.

Źródło

Skomentuj artykuł: