Tak będzie wyglądać zamrożenie rachunków za prąd

Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Zakłada on zamrożenie rachunków za energię elektrycznej w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.

Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh). Jeszcze wyższy limit - do 2,6 tys. kWh - obejmie osoby z niepełnosprawnościami, a 3 tys. kWh rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. 

Limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r.

Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. i 3tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych wg cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

- Chcemy zamrozić rachunki za energię elektryczną do limitu 2 tys. kWh. Na takim rozwiązaniu skorzysta każda polska rodzina - również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie. Więcej zapłacimy wyłącznie za nadwyżkę - czyli powyżej 2 tys. kWh lub 2,6 tys. czy 3 tys. kWh w przypadku odpowiednio gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami czy rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Takie rozwiązanie ma złagodzić gwałtowne skoki cen energii, wprowadzając jednocześnie zachętę do jej oszczędzania

- podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

Dodatkowo dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania - w tym wykorzystują pompy ciepła - wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł. Wysokość dodatku elektrycznego będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które Rząd przeznaczy  ok. 1 mld zł.

- Będziemy też zachęcać Polaków do oszczędzania energii elektrycznej. Te gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają specjalny upust wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.

- zaznacza minister Anna Moskwa.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Źródło

Skomentuj artykuł: