Targi książki w Moskwie bez rzeczniczki Nawalnego

Z udziałem blisko 300 wydawnictw rozpoczęły się w Moskwie w środę 23. Międzynarodowe Targi Książki Non/Fiction. Wokół renomowanej imprezy w tym roku zrobiło się głośno, gdy wycofano z niej prezentację książki Kiry Jarmysz, rzeczniczki Aleksieja Nawalnego.

W tegorocznych targach bierze udział 288 wydawnictw i instytucji z 19 krajów, w tym z Polski, a także: Chin, Francji, Izraela, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Przewidziano około 400 imprez, które odbywać się będą i bezpośrednio na targach, i w formacie online. Udział w imprezie, którą organizatorzy określają jako "targi literatury intelektualnej", biorą znani rosyjscy pisarze, poeci i dramaturdzy, tłumacze, graficy, publicyści, krytycy, naukowcy i pedagodzy.

Wśród gości z zagranicy będzie hiszpański pisarz Antonio Munoz, fancuscy pisarze: Nicolas Mathieu (laureat nagrody Goncourtów w 2018 roku), autor kryminałów Bernard Minier i pisarka dla młodzieży Lucie Pierat-Pagot. Na targach gości też polski pisarz Janusz L. Wiśniewski, bardzo lubiany w Rosji.

Innym polskim akcentem jest rosyjski przekład reportaży Witolda Szabłowskiego "Tańczące niedźwiedzie". Znana krytyczka literacka Galina Juzefowicz umieściła książkę Szabłowskiego w swoim wyborze 30 najciekawszych nowości na tegorocznych targach.

Wśród autorów rosyjskich przedstawią swoje nowe powieści m.in. prozaik Jewgienij Wodołazkin, biograf, krytyk literacki i publicysta Dmitrij Bykow; związany z prorosyjskimi separatystami w Donbasie pisarz Zachar Prilepin i jedna z najgłośniejszych autorek ostatnich lat Guzel Jachina. Jej nowa powieść "Eszelon do Samarkandy", opowiadająca o głodzie na Powołżu w latach 20. XX wieku, już wywołała rozgłos. Jeszcze przed jej wydaniem rozległy się oskarżenia o plagiat i zarzuty oczerniania historii ZSRR.

Kilka dni przed rozpoczęciem targów organizatorzy wycofali prezentację debiutu literackiego rzeczniczki Nawalnego, książki "Niezwykłe wydarzenia w celi żeńskiej numer 3". Wydawnictwo Corpus, które wydało tę książkę w 2020 roku, poinformowało, że organizatorzy "chcą za wszelką cenę utrzymać targi", a obecność opozycji antykremlowskiej jest dla nich ryzykiem.

Jarmysz, która objęta jest aresztem domowym, oświadczyła, że decyzja o odwołaniu prezentacji jest "podła i tchórzliwa". Kilku publicystów i autorów zaproponowało, by w reakcji uczestnicy spotkań autorskich opowiadali na nich o książce Jarmysz, a pisarz Oleg Lekmanow w geście solidarności z Jarmysz w ogóle odwołał swój udział.

Targi, które potrwają do 28 marca, otwiera dzień komiksu. Zaplanowano wykład o pierwszej publikacji manga w Rosji i o komiksie we Francji, w tym powieściach graficznych dotyczących pamięci historycznej. W kolejnych dniach odbędą się także różnego rodzaju warsztaty pisarskie, spotkania z autorami książek dla dzieci i ze znanymi autorami blogów kulinarnych.

Źródło

Skomentuj artykuł: