Tu nie pojedziesz już na saksy. Spada atrakcyjność Niemiec dla zagranicznych pracowników

Według ostatnich badań, Republika Federalna Niemiec pozostaje w tyle w kwestii przyciągania zagranicznych specjalistów i przedsiębiorstw. Inne kraje oferują coraz bardziej atrakcyjne warunki, co czyni Niemcy mniej konkurencyjnymi.

Fundacja Bertelsmanna przeprowadziła badania wśród 38 państw zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i ustaliła, że Niemcy od 2019 roku spadły z 12 na 15 miejsce. Opracowany przez ekspertów indeks uwzględnia korzystne warunki dla wykwalifikowanych migrantów, takie jak szanse zawodowe, wysokość dochodów i podatków, perspektywy na przyszłość, możliwości dla członków rodziny oraz uzyskanie wizy. W efekcie Niemcy przegrywają w walce o wysoko wykwalifikowanych pracowników i założycieli start-upów.
Indeks wykazał, że niektóre państwa OECD, takie jak: Nowa Zelandia, Szwecja, Szwajcaria, Australia i Norwegia, są bardziej atrakcyjne dla osób o wysokich kwalifikacjach. Choć warunki w Niemczech nie uległy pogorszeniu od ostatnich badań przeprowadzonych w 2019 roku, to jednak poprawiły się w znacznym stopniu w innych państwach, które wyprzedziły Republikę Federalną.
Dla przedsiębiorców najlepsze warunki oferują Szwajcaria, Norwegia i Nowa Zelandia, podczas gdy Niemcy spadły z 6 na 13 miejsce. Największą przeszkodą dla przedsiębiorców w Niemczech jest powolna cyfryzacja, a w przeciwieństwie do innych państw, Niemcy wymagają też kapitału minimalnego. Ponadto badania wykazały, że w Niemczech panuje mniejsza akceptacja dla migrantów.
W 2023 roku po raz pierwszy indeks OECD wziął pod uwagę także warunki ramowe dla osób zakładających firmy. Tutaj najbardziej atrakcyjne są Kanada, USA, Francja, Wielka Brytania oraz Irlandia. Niemcy znajdują się na 12 pozycji. Zdaniem autorów badań główne powody to słabe szanse zawodowe i brak elastyczności wizowej.  
„Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, także z zagranicy, aby zapewnić sobie dobrobyt. Porównania z innymi krajami wyraźnie pokazują, co trzeba zrobić, by poprawić warunki dla wyspecjalizowanej migracji, tak ważnej dla naszego kraju” – komentuje wyniki badań Ralph Heck, prezes Fundacji Bertelsmanna.
Sytuacja przedstawia się bardziej pozytywnie w przypadku szkolnictwa wyższego. Pod względem atrakcyjności dla studentów z całego świata Niemcy zajmują 2 miejsce, tuż za USA. W walce o międzynarodowe talenty Wielka Brytania, Norwegia i Australia znajdują się na miejscach od 3 do 5.
Według Fundacji Niemcy punktują świetnymi uczelniami, niskimi opłatami za studia i dobrymi możliwościami pracy i zamieszkania.
Rząd federalny pracuje obecnie nad projektem ustawy dotyczącej imigracji zarobkowej spoza krajów UE. Kluczowe punkty określono w listopadzie 2022. Nie chodzi w tym jedynie o uznanych fachowców. Przewidziana jest także „karta szansy na poszukiwanie pracy”, która ma się opierać na nowym systemie punktowym, a nie wyłącznie na kwalifikacjach.

Źródło

Skomentuj artykuł: