Tunel pod linią kolejową w Sulejówku za 100 mln zł

PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz pow. miński i Miasto Sulejówek zawarły umowę dotyczącą budowy tunelu drogowego pod linią kolejową. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

- Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań w całym kraju, takich jak to w Sulejówku, potwierdza, że priorytetem rządu jest bezpieczeństwo. Pragnę wyrazić zadowolenie, że powstają one dzięki dobrej współpracy z samorządami - powiedział wiceminister.   

Mieszkańcy Sulejówka przejadą bez przeszkód pod dwoma torami linii kolejowej nr 2 Warszawa – Terespol. Dzięki inwestycji, która zostanie zrealizowana w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego (droga powiatowa nr 2284W), nastąpi wzrost bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Obiekt zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami. Porozumienie reguluje współpracę przy przeprowadzeniu postępowań przetargowych, budowie oraz przejęciu w zarządzanie infrastruktury drogowej.

Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 100 mln zł.  

Roboty budowlane zostaną wykonane na podstawie już opracowanej dokumentacji projektowej. Jeszcze w 2022 r. planowane jest wszczęcie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót. Budowa obiektu ma się zakończyć się w III kwartale 2025.

Dzięki inwestycjom PKP PLK na Mazowszu wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania między innymi na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Otwocku, Pruszkowie, Wołominie, Zielonce i Łochowie. W Sulejówku powstaje, we współpracy z PLK, bezkolizyjne skrzyżowanie na al. Piłsudskiego. Przygotowywana jest specjalna konstrukcja pod torami, która umożliwi realizację robót przy utrzymanym ruchu po dwóch torach między Warszawą Rembertowem a Sulejówkiem Miłosną.

W woj. mazowieckim powstaną ponadto: wiadukt drogowy w Pruszkowie, wiadukt dla pieszych w Ciechanowie oraz tunele drogowe w Legionowie, Teresinie i Celestynowie.

Skomentuj artykuł: