Tunele w Beskidzie Żywieckim na S1 coraz bliżej ukończenia

26 czerwca została przebita pierwsza nawa dłuższego z dwóch tuneli w ciągu budowanej drogi ekspresowej S1 na odcinku Przybędza – Milówka w woj. śląskim. To nawa w kierunku Zwardonia, w tunelu o długości ok. 1000 m, drążonego w masywie Baraniej Góry. Pierwszy, dwukomorowy tunel o długości 830 m, został przebity pod koniec 2022 r. Podczas przebicia nawy tunelu na budowie trasy był obecny minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

- Inwestycja, która jest finalizowana, będzie ogromną korzyścią nie tylko dla kierowców, ale też dla okolicznych mieszkańców i środowiska. To część większej realizacji, jaką jest budowa drogi ekspresowej S1– powiedział minister Puda.

Na odcinku drogi ekspresowej S1 Przybędza–Milówka powstaje pięć estakad (w tym o długości prawie 1 km w Węgierskiej Górce nad ul. Zielona Góra i ul. Zieloną) i trzy mosty o łącznej długości 2,3 km oraz dwa dwunawowe tunele o łącznej długości ok. 1,8 km. Każda z naw będzie miała dwa pasy ruchu o szerokości po 3,5 m, opaski bezpieczeństwa oraz obustronne chodniki ewakuacyjne.

- Budowa ekspresowej obwodnicy Węgierskiej Górki jest jednym z kluczowych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Przebicie tunelu to ważny krok w realizacji tej skomplikowanej inwestycji, który przybliża nas do jej ukończenia. S1 to droga istotna nie tylko dla woj. śląskiego, ale również bezpośrednie, szybkie połączenie ze Słowacją i państwami Europy Południowej

 – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Trasa S1 na odcinku Przybędza–Milówka, o łącznej długości 8,5 km, będzie posiadała dwa typy przekroju: jednojezdniowy o długości 3,7 km na odcinku przed i za tunelami, wyposażony w jedną jezdnię składająca się z dwóch pasów w każdym kierunku oraz dwujezdniowy o długości 4,8 km na odcinku tunelowym oraz między tunelami, wyposażony w dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. 

Zaawansowanie rzeczowe całości inwestycji to ok. 60 proc. Zaawansowanie robót przy budowie obiektów mostowych wynosi 69 proc., a przy realizacji zakresu drogowego 57 proc. Teraz wykonawca skupi się na dokończeniu drążenia drugiej nawy tunelu w kierunku Żywca, o długości ok. 1000 m. Do wydrążenia pozostało około 200 m. Jeśli warunki w górotworze nie pogorszą się, do przebicia ostatniej nawy mogłoby dojść na przełomie września i października br.

Zakończenie budowy tego odcinka S1 planowane jest w 2024 r. Inwestycję realizuje Konsorcjum firm MIRBUD, Kobylarnia oraz Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż. Wartość kontraktu to 1,37 mld zł. Zadanie to współfinansowane jest ze środków unijnych w ramach perspektywy 2014-2020.
 

Skomentuj artykuł: