Turystyka do renowacji. "Należy zdefiniować systemy na najniższym szczeblu"

System i organizacja turystyki w Polsce wymaga renowacji - powiedział w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Jak wyjaśnił, chodzi o kreowanie i budowanie marek lokalnych, aby te produkty były atrakcyjne dla turystów.

W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, na której mowa była o zakresie działań i harmonogramie prac Rady Ekspertów do spraw Turystyki, wiceminister Gut-Mostowy mówił, że ustawa o polskiej organizacji turystycznej ma ponad 20 lat i wymaga zmian.

Wskazał, że eksperci z Rady, którzy na turystyce się znają, pomogą w tym. Jak zaznaczył, Rada ma być ciałem otwartym również geograficznie, aby reprezentować interesy regionów. Będzie wspomagać swoją wiedzą ministerstwo i branże w kwestii opiniowania najważniejszych aktów legislacyjnych dla turystyki.

Według wiceszefa MRPiT, należy zdefiniować systemy turystyki na najniższym szczeblu. Jak tłumaczył, chodzi o kreowanie i budowanie marek lokalnych, aby te produkty były atrakcyjne dla turystów.

„To w najbliższych miesiącach i latach będzie bardzo potrzebne" 

podkreślił.

Na pytanie posłów o harmonogram prac Rady Gut-Mostowy odpowiedział, że w końcu tego tygodnia lub na początku przyszłego podana zostanie do publicznej wiadomości informacja, kto będzie przewodniczącym Rady i określony będzie też harmonogram pracy na najbliższe miesiące.

Na posiedzenie komisji zaproszeni zostali samorządowcy z gmin nadmorskich, którzy apelowali do wiceministra o podobną pomoc dla ich miejscowości, jaką przewidziano dla gmin górskich.

Jak tłumaczyła prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska, kołobrzescy piekarze, których nie obejmuje pomoc z tarcz, stracili po 40-50 proc. obrotów, bo nie ma w mieście turystów. „W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się taksówkarze i inni przedsiębiorcy" - wskazała. Dodała, że w Kołobrzegu baza noclegowa to 20 tys. miejsc, jednak nie można liczyć na wsparcie, na jakie mogą liczyć gminy górskie, wśród których nie wszystkie są turystyczne.

"Sprawdziliśmy to, w jednej z gmin, która dostanie wsparcie z powodu spadku ruchu turystycznego działa tylko jeden zajazd" 

powiedziała.

29 stycznia br. wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powołał Radę Ekspertów ds. Turystyki, która będzie doradzać m.in. przy pracach związanych z rozwojem i odbudową turystyki po pandemii. 

Źródło

Skomentuj artykuł: