Dzień Otwarty Notariatu - prawnicy udzielą porad nieodpłatnie

Blisko 600 notariuszy w 29 miastach w Polsce będzie w sobotę udzielało nieodpłatnych informacji prawnych. Dziesiąta edycja Dnia Otwartego Notariatu - jak informują rejenci - poświęcona będzie tematowi bezpiecznego rozporządzania majątkiem. Tegorocznej akcji przyświecać będzie hasło: „Uczciwie i bezpiecznie. Warto dbać o swój majątek - porozmawiaj z notariuszem”. Spotkania z notariuszami będą odbywały się w sobotę w godzinach 10:00-16:00, a prawnicy będą w tym czasie udzielać porad w 29 miastach.

Krajowa Rada Notarialna podkreśla, że w tym roku akcja będzie odbywała się nie tylko w miastach wojewódzkich, ale także w mniejszych ośrodkach. Koordynator akcji w Łodzi notariusz Małgorzata Nierychła zwraca uwagę że z doświadczenia organizatorów wynika, że „właśnie w mniejszych miejscowościach potrzeba edukacji prawnej jest największa”.

W sobotę spotkania z notariuszami odbędą się w: Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmie, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wlkp., Jarosławiu, Jeleniej Górze, Katowicach, Koninie, Koszalinie, Kutnie, Krakowie, Legnicy, Lesznie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Pile, Piotrkowie Tryb., Poznaniu, Puławach, Puszczykowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Szczegółowe informacje i dokładne adresy planowanych spotkań z prawnikami można znaleźć na stronie: www.porozmawiajznotariuszem.pl.

Podczas dnia otwartego notariusze wyjaśnią m.in. jak najkorzystniej uregulować stosunki majątkowe w małżeństwie, czy przejść przez procedury związane z dziedziczeniem; wytłumaczą m.in. jak sporządzić testament lub przekazać mieszkanie. Rejenci wskażą też szereg czynności prawnych, których w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej.

Rejenci chcą także zwrócić uwagę na zagrożenia - wskazać, jak uchronić się przed lichwiarskimi pożyczkami i umowami przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie.

„Pytaj notariusza o wszystko, czego nie rozumiesz i nie zatajaj przed notariuszem żadnych okoliczności związanych z zawarciem umowy”.

apelują notariusze zaangażowani w akcję.

Rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej Szymon Kołodziej zapowiadając akcję oceniał, że „nikt nie kłóci się o majątek tak, jak najbliższa rodzina”.

My chcemy zapobiegać żeby tej kłótni nie było. Osoby obce przy umowie kupna-sprzedaży nie będą się kłóciły o 1 tys. zł tak, jak najbliższa rodzina lub małżonkowie po rozwodzie.

dodaje ekspert.

Idea dnia otwartego jest wzorowana na akcji prowadzonej we Francji. Notariusze przybliżali podczas poprzednich edycji m.in. kwestie dziedziczenia, sporządzania testamentów, zabezpieczania majątku, nieruchomości i ksiąg wieczystych oraz przekazywania majątku.

Źródło

Skomentuj artykuł: