Łapówkarze na długo za kraty. Wymuszenia za pomocą szantażu również surowiej karane

Nowelizacja Kodeksu karnego, która wkrótce wejdzie w życie, wprowadza sporo istotnych zmian w polskim prawie. Nie tylko w sposobie „rozliczania” sprawców przestępstw o charakterze kryminalnym. Ze znacznie surowszymi karami muszą się również liczyć chociażby… łapówkarze.


Informowaliśmy już, że w polskim prawie pojawi się nowy typ przestępstwa, za którego popełnienie będzie grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Skończy się bowiem „patrzenie przez palce” na skazanych przestępców, którzy w wyroku zostali zobowiązani do naprawienia szkody wyrządzonej ofierze, a wielu bandziorów tego po prostu nie robiło.
Niestety, pokrzywdzeni mogli co najwyżej bezradnie patrzeć na kolejną niesprawiedliwość. Teraz jednak pojawi się możliwość, aby na wniosek pokrzywdzonych ścigać tych, którzy nie naprawili szkody.

Surowsze kary

Oczywiście, w znowelizowanym Kodeksie karnym, który zacznie obowiązywać od 1 października, pojawi się znacznie więcej nowych regulacji.

Uwaga opinii publicznej – a także sporej części mediów – koncentrowała się na paragrafach i artykułach przede wszystkim dotyczących przestępstw kryminalnych. Bo rzeczywiście fundamentalnej zmianie poddane zostały „widełki kar” orzekanych wobec zabójców, gwałcicieli, pedofilów; generalnie znacznie zaostrzone zostały kary wobec sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. 

„Surowsze kary, jakie wprowadzamy, mają być nie tylko nieuchronne, mają odstraszać i zapobiegać ponownemu popełnianiu przestępstw. Mają też zadośćuczynić ofiarom przestępstw”

tłumaczył, tuż po przyjęciu ustawy przez Sejm, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

A zmiana odbyła się pod hasłem „Przestępcy muszą się bać, zwykli Polacy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa”.

Z kolei Kancelaria Prezydenta RP, już po podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę, tłumaczyła:
Celem ustawy jest dalsze ograniczanie przestępczości oraz ochrona istotnych wartości społecznych (życie, zdrowie, wolność seksualna) i zabezpieczenie społeczeństwa przed sprawcami szczególnie niebezpiecznych przestępstw”.

Co się zmieni?

Wśród fundamentalnych zmian jest m.in. wyłączenie przedawnienia karalności przestępstwa zgwałcenia dziecka lub zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem, a także wprowadzenie „bezwzględnego dożywocia”, czyli  bez możliwości warunkowego zwolnienia. 

„Będzie mogła zostać orzeczona przez sąd w dwóch przypadkach. Po pierwsze, za czyn popełniony po wcześniejszym prawomocnym skazaniu za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym na dożywotnie pozbawienie wolności albo pozbawienie wolności na co najmniej 20 lat. Po drugie – jeżeli charakter i okoliczności czynu oraz postępowanie i charakter sprawcy wskazują, iż jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osób” 

wyjaśniało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowelizacja Kodeksu karnego ma pomóc również w skutecznej walce z korupcją. Jak bowiem informował resort Sprawiedliwości, zaczną obowiązywać znacznie surowsze kary za łapówkarstwo. Teraz za przyjęcie korzyści majątkowej powyżej miliona złotych grozić będzie nawet do 20 lat pozbawienia wolności.

Sporym problemem, o którym zresztą FilaryBiznesu.pl informowały wielokrotnie, są ustawione przetargi, czyli np. warunki zamówienia faworyzowały konkretną firmę; albo przedsiębiorstwa z branży, której dotyczył przetarg, dogadywały się pomiędzy sobą, aby finalnie wybrana została oferta jednego z nich.

Prokuratura sprawdzi z urzędu podejrzane przetargi, gdzie są środki publiczne – państwowe, samorządowe, unijne” – zapowiadało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Bywa, że przedsiębiorcy przymuszani są do podejmowania rozmaitych decyzji – nierzadko niekorzystnych dla niego lub firmy, bo przestępcy go szantażują. Dotychczas za zmuszanie do określonego zachowania, poprzez przemoc lub bezprawną groźbę, groziła kara zaledwie do 3 lat więzienia. Natomiast po zmianach w Kodeksie karnym, który zacznie obowiązywać za miesiąc, pojawi się nowy typ wymuszenia rozbójniczego, które będzie polegać na wymuszeniu mienia poprzez szantaż – za takie przestępstwo będzie grozić kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.  
 

Źródło

Skomentuj artykuł: