Na wybory bez dowodu osobistego? Komisje mogą zweryfikować tożsamość za pomocą kodu QR

Telefon, aplikacja mObywatel i kod QR – wystarczą, aby wziąć udział w wyborach prezydenckich. Na ich podstawie – zamiast np. dowodu osobistego – będzie weryfikowana tożsamość przed wydaniem karty do głosowania. W ubiegłym tygodniu Państwowa Komisja Wyborcza wydała wytyczne, w których pojawiła się również ta kwestia.

Przez dziesięciolecia przy każdych wyborach – samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich i każdych innych – jedna zasada pozostawała niezmienna. Aby wziąć udział w głosowaniu najpierw konieczna była weryfikacja tożsamości, której dokonywano po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu. Dopiero wtedy wyborca otrzymywał kartę, którą po wypełnieniu wskazując swojego kandydata, wrzucał do urny. 

To się ostatnio nieco zmieniło. Wraz z rozwojem technologicznym, a przede wszystkim pojawieniem się aplikacji, za których pomocą załatwiamy coraz więcej urzędowych spraw, tylko kwestią czasu było, że to dotknie również udziału w wyborach.

W aplikacji mObywatel od dłuższego już czasu istnieje zakładka „wybory”. 

Pozwala ona sprawdzić termin i rodzaj zbliżających się wyborów, sprawdzić miejsce głosowania: numer obwodu i adres siedziby obwodowej komisji wyborczej, dane osobowe w Centralnym Rejestrze Wyborców, przejść do internetowej usługi zmiany miejsca głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza. 

„To doskonałe rozwiązanie, gdy nie masz pewności, gdzie zagłosujesz i chcesz to szybko sprawdzić. Dzięki tej usłudze dowiesz się wszystkiego o swoim udziale w wyborach”

 - czytamy.

A co z wyborami prezydenckimi mającymi się odbyć za kilka tygodni (I tura - 18 maja, II tura - 1 czerwca)?

„Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowego Biura Wyborczego, weryfikacja tożsamości w lokalu wyborczym realizowana będzie najbezpieczniejszą metodą: kryptograficzną. Komisje wyborcze otrzymają unikalne kody QR, wygenerowane specjalnie na okoliczność wyborów”

 – informuje serwis prawo.pl

„Warunkiem jest posiadanie aktywnego mDowodu, czyli cyfrowego dokumentu tożsamości, który w Polsce ma taką samą ważność jak fizyczny dowód osobisty. Dokument mogą uzyskać osoby posiadające dowód osobisty oraz środek identyfikacji elektronicznej (np. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną)” – dodaje.

Chcąc jednak uniknąć przykrych niespodzianek należy zaktualizować aplikację o najnowszą wersję.

 Natomiast Państwowa Komisja Wyborcza w minionym tygodniu podjęła uchwałę (nr 165/2025 z 23 kwietnia) „w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r.”. 

To obszerny dokument liczący kilkadziesiąt stron, ale serwis FilaryBiznesu.pl przejrzał go właśnie pod kątem wykorzystywania kodu QR do weryfikacji tożsamości wyborcy

Okazuje się, że komisja przede wszystkim powinna otrzymać – wraz z kartami do głosowania - kartkę z takim kodem. 

W wytycznych kluczowy jest punkt 43, w którym czytamy:

Komisja może potwierdzić tożsamość wyborcy także na podstawie aplikacji mObywatel. W tym celu wyborca powinien:
a) zalogować się do aplikacji mObywatel na swoim telefonie (aplikacja powinna być zaktualizowana do wersji 4.56.0 lub nowszej)
b) wybrać w prawym dolnym rogu na ekranie głównym przycisk Kod QR
c) nacisnąć przycisk Zeskanuj kod QR

„Aplikacja poprosi o wyrażenie zgody na użycie aparatu fotograficznego w celu zeskanowania kodu QR.  Następnie członek komisji okazuje wyborcy otrzymaną przez komisję kartkę z kodem QR, który wyborca musi zeskanować swoim telefonem. Po zeskanowaniu kodu na telefonie wyborcy powinien wyświetlić się ekran z potwierdzeniem jego danych. Na tej podstawie członek komisji potwierdza tożsamość wyborcy”

 – wyjaśnia PKW.

Zaznaczono również, że obowiązkowe okazanie dokumentu, w tym aplikacji mObywatel, ma na celu jedynie umożliwienie potwierdzenia przez komisję tożsamości wyborcy, a nie weryfikacji danych znajdujących się w okazywanym dokumencie (niezależnie, czy jest to dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, czy też aplikacja mObywatel). 

„Komisja dysponuje spisem wyborców, który potwierdza prawo wybierania ujętych w nim osób w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r. Obowiązkiem komisji podczas wydawania karty do głosowania jest wyłącznie potwierdzenie tożsamości wyborcy”

 – podkreśliła Państwowa Komisja Wyborcza.
 

Źródło