Tylko 10 proc. Polaków ma urlopowy budżet do 3 tys. zł/osobę

Jak pokazały wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków - lato 2022” do 1000 zł na osobę - to kwota, jaką na letni urlop może przeznaczyć 42% respondentów. Na wydatek do 2000 zł na osobę na wakacyjny wypoczynek może sobie pozwolić 27% zapytanych Polaków, a 10% ma budżet do 3000 zł na osobę.

Pandemia Polakom dała się na tyle we znaki, że najchętniej w tym roku na wakacyjny urlop wyjeżdżają za granicę - 48% odpowiedzi. Na drugim miejscu można zauważyć skutki inflacji, ponieważ aż 26% ankietowanych deklarowało, że urlop spędza w domu i nigdzie nie wyjeżdża. 15% respondentów wakacje spędzi wyłącznie w Polsce, a 11% zarówno w kraju jak i za granicą.

Już od wielu lat preferowanych kierunkiem wakacyjnych, krajowych wyjazdów Polaków jest morze. W tym roku wybierze się nad Bałtyk co piąty Polak, jak wynika z deklaracji złożonych w badaniu. Aż 25% zapytanych zamierza wypoczywać w tym roku w miejscu zamieszkania. Wyjazd w góry wybrało 12% zapytanych Polaków, jeziora jak np. Mazury 10% zapytanych. Wśród respondentów badania nie brakuje także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce - 18% ankietowanych zamierza w ten sposób spędzać tegoroczny urlop. Wiele osób będzie również podróżować w formule city break zwiedzając różne miasta i korzystając z ich atrakcji - 14%.

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń dla 38% zapytanych Polaków letni urlop będzie trwał między 8 a 14 dni. Tylko 9% respondentów może sobie pozwolić na urlop powyżej 14 dni.

Dla 24% zapytanych urlop będzie trwał do 7 dni. Z kolei 11% ankietowanych deklaruje, że będzie wypoczywać w te wakacje tylko w weekendy, a 18% nie wybiera się na urlop w okresie letnim.

Planowanie letniego urlopu dla Polaków jest głównie przyjemnością, na którą długo czekają, jak twierdzi 29% respondentów. Często jednak zdają się na partnera lub partnerkę, którzy organizują wakacje (21% odpowiedzi). Niektóre osoby tego nie lubią i jest to dla nich zmora, którą zawsze oddają w ręce biura podróży (19% odpowiedzi). Co ciekawe co trzeci Polak działa spontanicznie i nie planuje urlopu – 31%.

Źródło

Skomentuj artykuł: