Uniwersalny robot wykrywa wirusa

W obliczu drugiej fali koronawirusa w Egipcie wynalazca testuje zdalnie sterowanego robota, który może badać obecność COVID-19, mierzyć temperaturę pacjentów i ostrzegać ich, jeśli nie noszą masek.

Prace nad robotem trwają w prywatnym szpitalu na północ od Kairu. Mahmoud el-Komy, który zaprojektował robota o nazwie Cira-03, mówi, że może on pomóc ograniczyć narażenie na infekcję i zapobiec przenoszeniu wirusa. Jego dzieło, które ma ludzką twarz i głowę oraz robotyczne ramiona, może wykonywać badania krwi, wykonywać echokardiogramy i prześwietlenia oraz wyświetlać wyniki pacjentom na ekranie przymocowanym do klatki piersiowej.

Starałem się, aby robot wydawał się bardziej ludzki, aby pacjent się go nie bał. Więc raczej nie mają wrażenia, że podchodzi nich pudło

powiedział konstruktor.

Pacjenci zareagowali pozytywnie. Widzieli robota i się nie bali. Wręcz przeciwnie i mają do niego większe zaufanie niż ekipy medycznej, ponieważ robot jest bardziej precyzyjny niż ludzie

dodaje.

Cira-03 bada pacjenta na koronawirusa, obejmując jego brodę, a następnie wyciągając rękę z wymazem do ust. Abu Bakr El-Mihi, szef prywatnego szpitala, w którym testowany jest robot, powiedział, że używali robota do pomiaru temperatury każdego podejrzanego o COVID-19.

Skomentuj artykuł: