W ciągu ostatnich pięciu lat Stany Zjednoczone zwiększyły swój globalny udział w eksporcie broni do 37% wynika z danych szwedzkiego instytutu badawczego. Zwiększony eksport Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec nastąpił z równoczesnym spadkiem rosyjskiego i chińskiego udziału w tym lukratywnym rynku.
Import i eksport broni pozostają blisko najwyższego poziomu od zakończenia zimnej wojny, choć eksperci zastrzegają, że może się to zmienić pod wpływem przedłużającej się pandemii.
Największy wzrost importu broni nastąpił na Bliskim Wschodzie.
„Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy okres gwałtownego wzrostu transferów broni w ciągu ostatnich dwóch dekad już minął. Ekonomiczne skutki pandemii Covid-19 mogą spowodować, że niektóre kraje ponownie przemyślą import broni w nadchodzących latach. Jednak w tym samym czasie, nawet u szczytu pandemii w 2020 roku, kilka krajów podpisało kontrakty na duże uzbrojenie”
Międzynarodowa sprzedaż broni pozostała stabilna w latach 2016-2020 w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami, poinformował SIPRI.
Prawie połowa (47%) amerykańskiego eksportu broni trafiła na Bliski Wschód, a sama Arabia Saudyjska stanowi 24% całkowitego eksportu broni ze Stanów Zjednoczonych.
Stany Zjednoczone dostarczają broń do 96 krajów, zwiększając jednocześnie swój globalny udział w sprzedaży broni w okresie pięciu lat.
Z raportu wynika, że Francja zwiększyła eksport głównych broni o 44%, podczas gdy Niemcy zwiększyły go o 21%. Izrael i Korea Południowa również znacznie zwiększyły swój eksport, chociaż oba pozostają stosunkowo małymi graczami na tym rynku. Najszybciej rozwijającym się rynkiem zbrojeniowym był Bliski Wschód, importując w latach 2016-2020 więcej o 25% w porównaniu z poprzednim pięcioletnim okresem.
Największy wzrost odnotowano w Arabii Saudyjskiej (61%), Egipcie (136%) i Katarze (361%).
Z kolei największym regionem importującym broń były Azja i Oceania stanowiąc 42% światowych transferów broni. Największymi importerami w regionie były Indie, Australia, Chiny, Korea Południowa i Pakistan.
Spadek eksportu broni odnotowały Rosja i Chiny, chociaż oba kraje pozostały głównymi dostawcami do krajów Afryki Subsaharyjskiej.
Eksport broni przez Rosję spadł o 22%, w raz z 53% spadkiem eksportu broni do Indii.
„Chociaż Rosja niedawno podpisała nowe umowy na duże uzbrojenie z kilkoma państwami, a jej eksport prawdopodobnie będzie ponownie stopniowo rósł w nadchodzących latach, w większości regionów stoi w obliczu silnej konkurencji ze strony USA”
Eksport Chin, piątego co do wielkości eksportera broni na świecie, spadł o 7,8%. Największymi odbiorcami chińskiej broni były Pakistan, Bangladesz i Algieria.