Używane elektroauta dużo tańsze

Stale rosnąca inflacja zaczyna przyzwyczajać konsumentów do wyższych cen, które zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Okazuje się jednak, że istnieje na rynku nisza, która zanotowała dużą obniżkę cen.

Według ekspertów AAA AUTO mediana ceny samochodów elektrycznych na rynku wtórnym zmniejszyła się aż o 45 proc. od maja 2019 r. Jednocześnie, w tym czasie oferta używanych aut na prąd wzrosła o 1451 proc. i jest najszybciej powiększającą się wśród wszystkich oferowanych typów silników na wtórnym rynku.

Dane firmy wskazują, że w maju 2019 r. mediana ceny aut elektrycznych na wtórnym rynku była bardzo wysoka i wynosiła 185 tys. zł. Za taką kwotę można było kupić samochód, którego mediana wieku wynosiła 2 lata, a mediana przebiegu 36.000 km. Do maja 2022 r. sytuacja uległa dużej zmianie, ponieważ mediana ceny auta elektrycznego spadła do 102.400 zł. Przy tym nieznacznie wzrosły: mediana wieku - do 4 lat oraz mediana przebiegu - do 41.000 km.

- Tak duży spadek cen aut elektrycznych został spowodowany rosnącą w szybkim tempie ich ofertą na wtórnym rynku. Podaż używanych samochodów elektrycznych jest jednak nadal stosunkowo niewielka i prawdopodobnie utrzyma się przez kilka lat, dopóki pierwsi właściciele, w tym przede wszystkim floty, nie sprzedadzą swoich aut. Drugi element, który może wpłynąć na wzrost tego segmentu rynku, to zapowiedzi polskiego rządu, które jeśli wejdą w życie spowodują, że kupujący zaczną przygotowywać się na spodziewane zakazy lub zwiększone opłaty od samochodów napędzanych paliwami kopalnymi - powiedziała Karolína Topolová, dyr. generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Sprzedaż samochodów hybrydowych i elektrycznych pobudza rynek, a pojazdy o zerowej emisji zaczynają coraz liczniej docierać do konsumentów, którzy chcą jeździć najnowszymi i najbardziej ekologicznymi pojazdami. Zanim jednak pojawi się wzrost liczby nowych pojazdów elektrycznych, które będą następnie oferowane na rynku aut używanych, kluczowy jest prężny rynek nowych samochodów, aby pomóc w odnowieniu floty.

W maju 2022 r. spadła mediana ceny aut używanych o 1.100 zł, do 22.900 zł i jednocześnie wzrosła oferta pojazdów na wtórnym rynku. Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w maju 2022 r. w Polsce pojawiło się 236.311 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza wzrost w stosunku do kwietnia br. o 30.500 aut. Spadek mediany ceny o 1.100 zł jest już drugi, który miał miejsce w tym roku, ponieważ w styczniu mediana ceny spadła o 1.400 zł w stosunku do grudnia 2021 r.

Źródło

Skomentuj artykuł: