Wielka Brytania ujawnia działania Narodowych Sił Cybernetycznych

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, przemawiając 19 listopada 2020 r. w Izbie Gmin, ujawnił wybrane informacje dotyczące działania nowych Narodowych Sił Cybernetycznych (NCF) – oddziału ofensywnych hackerów, który może atakować zarówno wrogie państwa, takie jak Chiny czy Rosja, jak i przeciwników niepaństwowych.

NFC, kontrolowane przez agencję wywiadu elektronicznego (GCHQ) i Ministerstwo Obrony, działa operacyjnie od kwietnia 2020 r. Zatrudnia kilkuset pracowników w siedzibie w Cheltenham i innych obiektach wojskowych na terenie całego kraju.

Premier stwierdził, że NCF łączy wysiłki agencji wywiadowczych i służb bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni przeciwko terroryzmowi, przestępczości zorganizowanej i wrogiej działalności państw. Jednostka skupiła rozproszone dotąd ofensywne możliwości hackerskie, które Wielka Brytania miała od dziesięciu lat. Zapowiedział też, że NCF w ciągu następnej dekady zwiększy zatrudnienie dziesięciokrotnie tj. do ok. 3000 osób.

Wielka Brytania rzadko ujawnia informacje o swoich zdolnościach w cyberprzestrzeni. W 2018 r. GCHQ podało, że przeprowadziło „dużą ofensywną kampanię cybernetyczną” przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS). Zasadniczo NFC skupia się w swoich działaniach na zwalczaniu ISIS i innych grup terrorystycznych, ale może w razie potrzeby działać przeciwko Rosji lub Chinom. Jej zadaniem jest również zakłócanie sieci pedofilów i innych zajmujących się wykorzystywaniem seksualnym, uważanych za najbardziej wyrafinowanych aktorów cybernetycznych. Operacje NCF muszą być zatwierdzone przez ministra, zazwyczaj sekretarza spraw zagranicznych lub obrony. Mają również podlegać nadzorowi parlamentarnej komisji ds. wywiadu i bezpieczeństwa.

Wiadomo, iż dyrektorem Narodowych Sił Cybernetycznych jest mężczyzna, od ponad 20 lat związany z wywiadem elektronicznym. Formowanie NFC trwało kilka lat, bowiem stało się przedmiotem biurokratycznej wojny o wpływy pomiędzy GCHQ i Ministerstwem Obrony.

Szacuje się, że około 60 krajów rozwinęło ofensywne zdolności hackerskie, przy czym Iran i Korea Północna należą do najbardziej zaangażowanych w atakowanie Wielkiej Brytanii.

Skomentuj artykuł:

N