Wielkanocny wypoczynek Polaków. Wiemy, które miejsca chętnie wybierają turyści. I nie jest to Zakopane!

Co prawda w tym roku Święta Wielkanocne poza domem spędzi o 51% więcej Polaków niż w zeszłym roku, to tak wysoki wynik jest spowodowany z pewnością rekordowym zainteresowaniem bonem noclegowym, które miało miejsce w ostatnich dniach. Sądząc po liczbach bezwzględnych i ogólnej liczbie przesłanych zapytań do właścicieli obiektów – święta nadal najchętniej spędzamy w domu z rodziną.

Portal hnocowanie.pl zbadał nasze obyczaje świąteczne. Wyszlo, że Wielkanoc to przede wszystkim czas rodzinnych spotkań. Jednak w ostatnich latach, coraz większa liczba osób decyduje się na domki w górach, czy apartamenty nad morzem. Taki trend jest bez wątpienia spowodowany chęcią uwolenienia się od świątecznych przygotowań, chwilowym i rodzinnym wypoczynkiem, czy też chęcią korzystania z pięknej pogody i nieco niższych cen wypoczynku niż w sezonie ścisłym. Chociaż Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, osoby, które zdecydują się na spontaniczny wyjazd last minute do najpopularniejszych polskich miejscowości turystycznych, znajdą jeszcze wolne noclegi nawet w Zakopanem, które wcale nie jest najpopularniejsze, ani najdroższe w tym czasie.

Jak kształtuje się zainteresowanie wyjazdami na Wielkanoc wśród Polaków?

Pomimo tego, że w tym roku, Święta Wielkanocne spędzi aż o 51% więcej osób niż przed rokiem, to nie możemy tu mówić o zupełnie nowym trendzie wypoczynku. Tak dobrego wyniku należy upatrywać w bardzo dobrej końcówce Polskiego Bonu Turystycznego, który obowiązywał do końca marca 2023. Jak podkreślił Tomasz Zaniewski, wieceprezes spółek Nocowanie.pl i Noclegi.pl, większość osób zdecydowała się opłacić nim takie terminy, jak Wielkanoc, długi weekend majowy, czy nawet wakacje. - Nie możemy tu mówić o nowym trendzie - przyczyn tego wzrostu upatrujemy w rekordowej końcówce bonu turystycznego - ostatnie dni jego obowiązywania zmobilizowały Polaków do rezerwacji - podkreślił Zaniewski.

Które miejscowości wybierają turyści na Święta Wielkanocne?

W tej kwestii nie powinno być żadnego zaskoczenia. Co prawda, widać już stopniowe ożywienie miejscowościami nadmorskimi, ale w najbliższych dniach to noclegi w górach będą najchętniej wybierane.
W czołowej piątce zestawienia jest ich aż 4. Najchętniej wybierany jest Karpacz, następnie Zakopane, Szklarska Poręba i Białka Tatrzańska. Jedyną miejscowością spoza gór w czołówce zestawienia jest Kołobrzeg.

Warto w tymi miejscu podkreślić, że aż 56,8 proc. wszystkich wielkanocnych zapytań dotyczyło miejscowości w górach.

Ile trzeba zapłacić za wielkanocny wyjazd w 2023 roku?

Chociaż średnia cena noclegu dla jednej osoby za noc w okresie wiosennych świąt minimalnie wzrosła – około 3%, to Polacy zostawiają w obiektach hotelowych mniej pieniędzy. W zeszłym roku średnia wartość rezerwacji wynosiła 1143 złote, w tym roku jest to 931 złotych.

Jak podkreślił Tomasz Zaniewski, taka rozbieżność jest spowodowana tym, że Polacy skracają swoje wyjazdy: średni czas rezerwacji na wyjazdy wielkanocne w 2022 roku wynosił 2,59 dnia, w tym roku skrócił się do 2,23 dnia. Dlatego też zostawiamy mniej pieniędzy, bo wyjeżdżamy na krócej.

Ile trzeba zapłacić za noclegi w tych popularnych miejscowościach? Najtaniej będzie w Zakopanem, w którym średnia cena noclegu wynosi 99,23 zł. W Szklarskiej Porębie jest nieco drożej, bo 118,05 zł. W Kołobrzegu, średni koszt pobytu wynosi 119,61 zł, a w Karpaczu 136,18 zł. Okazuje się, że najdroższa w tegorocznym okresie wielkanocnym jest Białka Tatrzańska, gdzie za nocleg trzeba zapłacić średnio 188,48 zł za osobę.

Które kategorie obiektów najchętniej wybierają turyści na Wielkanoc?

Najczęściej wybieramy kwatery prywatne i pokoje – prawie 30% wszystkich zapytań, drugim popularnym wyborem są apartamenty – nieco ponad 20%. Najrzadziej wybieramy hotele – to zaledwie 3,30% wszystkich zapytań.

To ostatni dobry moment, by jeszcze znaleźć noclegi na Wielkanoc. Sprawdź propozycje, w interencie jest ich sporo. Ale najlepiej dzwonić bezpośrednio do ośrodka i osobiście negocjowac cenę.

Źródło

Skomentuj artykuł: