"Wsparcie dla szpitala" - nowa aplikacja dla osób chcących pomóc lekarzom

Szyją maseczki, dostarczają za darmo posiłki – wielu Polaków w ostatnich dniach stara się wesprzeć personel medyczny. Aby usystematyzować i skoordynować tę oddolną pomoc naukowcy stworzyli darmową aplikację "Wsparcie dla szpitala". Korzysta z niej już ponad 100 placówek.

Twórcy platformy to grupa informatyków i ekonomistów pracujących w ramach Wirtualnego Instytutu Kryzysowego (WIK), powstałego przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Jak tłumaczy jeden z inicjatorów WIK dr Jakub Jasiczak, setki lokalnych inicjatyw m.in. szycia maseczek czy zbiórek artykułów zabezpieczających, świadczą o woli pomocy Polaków.

"Często jednak ta pomoc ma charakter odruchu, nie zawsze trafia tam, gdzie trzeba, w dogodnym czasie i oczekiwanej ilości. Organizacja wsparcia pomimo zaangażowania lokalnych aktywistów stanowi dla szpitali dodatkowy wysiłek" – podkreślił w przesłanym komunikacie.

Aplikacja "Wsparcie dla szpitala" ma usystematyzować i skoordynować organizację tej oddolnej pomocy.

"Z darmowego programu korzysta już ponad 111 polskich szpitali. Specjaliści apelują jednak, by przed szczytem zachorowań jak najwięcej szpitali z fali spontanicznego działania uczyniło sprawny, efektywny system stałego społecznego wsparcia. Potrzebne będą środki, sprzęt, wolontariusze (…). Platforma nie zastępuje strukturalnego wsparcia, jakie otrzymują szpitale od państwa. Ma tylko wspomóc w koordynacji rzeki pomocy i tysięcy oddolnych, lokalnych inicjatyw" – dodał Jasiczak.

Platforma łączy więc pomagających z potrzebującymi. Z jednej strony szpitale mogą zgłosić swoje potrzeby: od drobnych typu posiłki czy napoje dla pacjentów, po większe, typu maski, artykuły zabezpieczające dla personelu, wolontariuszy. Z drugiej strony, chętni do pomocy mogą zgłaszać możliwość wsparcia, odpowiadać na apele i oferować konkretną pomoc. "Szczególną uwagę aplikacja zwraca na lokalnych koordynatorów wsparcia, to oni są motorem inicjatywy i ich entuzjazm zostanie wsparty organizacyjnie. Platforma definiuje rodzaj pomocy, obszar, w którym może być udzielana, czas i warunki" – powiedział Jasiczak.

Strona internetowa przedsięwzięcia to https://www.wsparciedlaszpitala.pl/. Aplikacja powstała we współpracy z informatykami z zespołu Clorce.

Jak poinformował Jasiczak, Wirtualny Instytut Kryzysowy to otwarta platforma internetowa zrzeszająca kilkudziesięciu naukowców zajmujących się epidemiologią, ekonomią, zarządzaniem, informatyką, logistyką, psychologią, komunikowaniem; z ponad 30 polskich ośrodków akademickich.

Dodał, że jej celem jest "budowanie interdyscyplinarnego zespołu eksperckiego gotowego do pomocy merytorycznej administracji lokalnej i centralnej w działaniach związanych ze zwalczaniem przebiegu i skutków pandemii COVID-19 w Polsce (medycyna, prawo, gospodarka, technologia, społeczeństwo i inne)". To oddolna inicjatywa; nie ma charakteru komercyjnego, a wszyscy uczestnicy instytutu pracują społecznie – zapewnił Jasiczak.

Źródło

Skomentuj artykuł: