Współpraca Tauronu i KGHM przy SMR. Podpisano list intencyjny

KGHM i Tauron podpisały dzisiaj list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR.

Jak tłumaczył podczas uroczystości podpisania listu prezes KGHM Marcin Chludziński, oznacza to oficjalny początek współpracy w sprawie zastosowania SMR zarówno w KGHM jak i Tauronie, wymiany informacji technologicznych i wspólnych działań, aby tworzyć sprzyjające otoczenie prawne dla SMR w Polsce. List podpisano w Warszawie na rozpoczęcie szczytu klimatycznego TOGETAIR 2022.

- Myślimy o latach 2029-2030, jeśli chodzi o działający reaktor - powiedział Chludziński o ewentualnym terminie uruchomienia pierwszego SMR. Tauron jest głównym dostawcą energii dla KGHM, stąd kierunek tej współpracy jest dość oczywisty - zaznaczył Chludziński.

Tauron kontynuuje założenia Zielonego Zwrotu, czyli planu transformacji w kierunku czystych źródeł energii - zaznaczył prezes spółki Paweł Szczeszek. Jak zwrócił uwagę, spośród źródeł nieemisyjnych tylko SMR są pogodowo niezależne. Pokładamy ogromne nadzieje w zastosowaniu tej technologii w energetyce, ciepłownictwie, przemyśle - dodał Szczeszek.

Chludziński zaznaczył, że na 2022 r. spółka zaplanowała złożenie do Państwowej Agencji Atomistyki, czyli dozoru jądrowego, wniosku o wstępną ocenę technologii. Również w tym roku przeprowadzone ma być studium lokalizacyjne. Jest kilka lokalizacji preferowanych, ale dopuszczamy inne - zaznaczył. Jak dodał, w planie jest też ulokowanie w Polsce centrum szkoleniowego dla nowych technologii jądrowych.

Wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok powiedział, że „skłaniamy się do przynajmniej częściowego finansowania energetyki jądrowej w trybie komercyjnym, rozmawiamy z bankami i instytucjami finansowymi”. Dyskusja, jak finansować mały atom, dopiero się zaczyna - zaznaczył.

Na początku 2022 r. KGHM zawarło z amerykańską firmą NuScale umowę o wdrożenie technologii SMR w Polsce. Przewiduje ona opracowanie i wybudowanie elektrowni atomowej zawierającej co najmniej 6 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR o łącznej mocy 462 MWe, z opcją aż do 12. Pierwsza faza inwestycji ma być ukończona do 2029 r.

Tauron wyjaśnił w komunikacie giełdowym, że w liście intencyjnym podpisanym w środę z KGHM "strony rozważają podjęcie strategicznej współpracy związanej z pracami badawczo-rozwojowymi oraz przyszłymi projektami inwestycyjnymi w zakresie budowy źródeł wytwórczych w technologii małych oraz mikro reaktorów jądrowych SMR, tj. energetycznych reaktorów jądrowych o mocy 5 do 300 MWe".

Dodano, że celem współpracy między spółkami jest określenie możliwości, charakteru oraz szczegółów potencjalnego wspólnego zaangażowania w realizację projektów inwestycyjnych w zakresie SMR.

"Przedmiotem współpracy będzie m.in. analiza dostępnych technologii i możliwości posadowienia instalacji wytwórczej w sąsiedztwie infrastruktury odbiorczej oraz możliwości wykorzystania istniejącej infrastruktury istniejących bloków energetycznych oraz identyfikacja możliwości pozyskania optymalnej technologii, zainwestowania w inny sposób lub nawiązania innych form współpracy z podmiotami trzecimi już realizującymi lub planującymi realizację projektów inwestycyjnych w zakresie SMR"

wskazano.

Reaktor NuScale to pierwszy mały reaktor modułowy (SMR), którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval, ogólną zgodę na zastosowanie technologii. Pojedynczy reaktor ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. Projekt przewiduje eksploatację zespołów, składających się nawet z 12 takich reaktorów, umieszczonych we wspólnym budynku. Reaktory, wyposażone w liczne pasywne - czyli nie wymagające zewnętrznego zasilania - systemy bezpieczeństwa są zanurzone w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m sześć. wody. W razie awaryjnego wyłączenia woda ta wystarcza na 30 dni chłodzenia. Na plac budowy pojedynczy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu. Pierwszy NuScale ma powstać w Idaho Falls dla firmy Utah Associated Municipal Power Systems. Zespół ten ma liczyć 6 reaktorów. Pierwszy z nich ma zacząć działać w 2029 r., cały zespół - w 2030. 

Źródło

Skomentuj artykuł: