Wydano pierwsze pozwolenia na usługi taksówkowe bez kierowcy

Gigant technologiczny Baidu ogłosił, że uzyskał pozwolenia na eksploatację w pełni autonomicznych taksówek bez pomocy ludzkich asystentów w dwóch chińskich megamiastach, co jest pierwszym tego rodzaju krokiem w tym kraju.

Baidu, który obsługuje największą wyszukiwarkę w Chinach, oznajmił, że otrzymał zgodę organów regulacyjnych na autonomiczną usługę Apollo Go, która ma działać na drogach w ciągu dnia w Chongqing i Wuhan. Miasta zamieszkuje odpowiednio około 30 milionów i 11 milionów ludzi.

Posunięcie to stanowi znaczący krok naprzód dla Baidu. W innych miastach, w których działają podobne systemy, m.in. w Pekinie, Szanghaju i Shenzhen, Baidu musi mieć w pojeździe operatora odpowiedzialnego za bezpieczeństwo ludzi.

„Uważamy, że te zezwolenia są kluczowym kamieniem milowym na drodze do punktu zwrotnego, kiedy branża będzie mogła wreszcie wprowadzić w pełni autonomiczne usługi jazdy na dużą skalę” - stwierdził Wei Dong, wiceprezes i dyrektor ds. bezpieczeństwa operacji w Baidu's Intelligent Driving Group, w specjalnym oświadczeniu.

Zezwolenia umożliwią Baidu świadczenie usług robotaxi bez kierowcy w wyznaczonych miejscach w Wuhan w godzinach od 9:00 do 17:00 oraz w Chongqing od 9:30 do 16:30 czasu lokalnego. Usługa będzie jednak początkowo ograniczona, ponieważ w każdym mieście będzie działać tylko pięć robotaxi.

Jak zauważa CNN Business w Stanach Zjednoczonych oferta robotaxi pozostaje niezwykle skąpa, a giganci, tacy jak Uber i Lyft, zrezygnowali z wysiłków do lansowania taksówek samojezdnych.

Źródło

Skomentuj artykuł: